Školský systém v Polsku za 2. sv. války

Zajímalo by mě jak vypadal školský systém v Polsku za druhé světové války. Nikde se mi nepodařilo najít jedinou zmínku. Stačilo by mi jen kdyby jste mi poradili kde hledat. Předem moc děkuji.

omlouváme se za zdržení v odpovědi – přesné zodpovězení Vašeho dotazu od nás vyžadovalo časově náročnější pátrání.
Při popisu školského systému ve válečném Polsku je třeba nejprve brát ohled na odlišnou situaci v oblastech, které byly připojeny k Třetí říši a v Generálním gouvernementu. V oblastech připojených k Třetí říši již na podzim r. 1939 bylo zrušeno veškeré polské školství (jedině na Dabrowsku, Slezsku, v Poznani a v Lodži bylo po určitou dobu ponecháno několik základních škol s výukou v polštině – ovšem s velmi omezeným školním programem, který neobsahoval výuku dějepisu a zeměpisu). Pro polské děti byly zřízeny zvláštní základní školy (tzv. polenschulen) s výukou v němčině. Předmětem výuky bylo pouze čtení, psaní, základy německého jazyka a základy matematiky. Povinná školní docházka se vztahovala na polské děti ve věku od 9 do 12 let (ve výjimečných případech do 14 let), po překročení této věkové hranice se na děti a mládež vztahovala pracovní povinnost. Veškeré další stupně výuky byly zrušeny.
V Generálním gouvernementu bylo ponecháno základní a učňovské školství. Střední a vysoké školy byly v říjnu 1939 zrušeny. Hlavní náplni elementárního a učňovského vzdělávání měla být, dle pokynů nacistů, příprava na výkon povolání v nekvalifikovaných zemědělských, řemeslných a dělnických profesích. Ve školách byla zrušena výuka dějepisu, zeměpisu, literatury, občanské výchovy a tělesné výchovy. Z osnov povolených předmětu byly odstraněny prvky, které by potenciálně mohly podpořit negativní vztah dětí a mládeže k okupační moci. Učňovské školství bylo rozděleno do čtyř kategorií škol: tzv. Berufsschulen (tříleté řemeslné nebo obchodní školy I. stupně), Technische Fachschulen (technické školy II. stupně), Berufpfichtschulen (učiliště), Werkschulen (školy připravující na zaměstnání v zbrojném průmyslu). Základem vzdělávání byla praktická výuka v dílnách a průmyslových závodech, teoretická výuka byla omezena na 8 hodin týdně. Potřeby válečného hospodářství posléze umožnily zprovoznění ve Varšavě a v Krakově vyšších odborných škol technického typu.

V prosinci roku 1939 vznikla na základě předválečných učitelských odborů konspirační Tajná učitelská organizace, která byla v rámci tajných struktur polského státu napojena na Departament školství a kultury. Hlavním posláním TUO se stalo zajišťování rozličných konspiračních forem vzdělávání: doučování zakázaných předmětu, tajného všeobecného středoškolského vzdělávání, tajného vysokoškolského a pedagogického vzdělávání a tajného doučování dospělých.  Toto konspirační školství se opíralo ve velké míře o strukturu a osnovy předválečného školského systému, TUO ovšem průběžně pracovala i na přizpůsobení osnov i metodiky válečným podmínkám.  V rámci tajného školství probíhaly i maturitní zkoušky, závěrečné vysokoškolské zkoušky a doktorská i habilitační řízení. Konspirační školský systém se osvědčil především v Generálním gouvernementu, kde počet studentů v jednotlivých letech dosahoval desítek tisíc (ve školním roce 1943/44 se dle statistik výuky zajišťované 8168 středoškolskými učiteli účastnilo 66 660 studentů, v tomtéž roce tajné přednášky a semináře Varšavské univerzity navštěvovalo 1560 studentů).

V českojazyčné historické literatuře jsme skutečně informace o školském systému v Polsku za 2. světové války nenašli, podrobnější informace ovšem naleznete v polské literatuře, např. v knize Wieslawa Glebockého a Karola Mórawského Kultura walczaca 1939-1945, která se nachází i ve fondu Národní knihovny.

Zdroj:

Glebocki, W. – Mórawski, K.: Kultura walczaca 1939-1945 : Z dziejów kultury polskiej w okresie wojny i okupacji. Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1979.

Výchova a vzdělávání

02.01.2013 15:10