Skloňování zkratek

Text dotazu

Vážení,
je vhodné skloňovat zkratky grantových agentur GAČR, TAČR, ať už jako podstatné nebo přídavné jméno?
Tedy např.:
1. S GAČR (nebo GAČRem) na věčné časy.
2. Používat GAČR (GAČRovskou) aplikaci na podávání projektů je balzámem na mé nervy.

Odpověď

Dobrý den, podrobnou odpověď na Váš dotaz naleznete např. v Internetová jazykové příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd (http://prirucka.ujc.cas.cz/) (viz ukázky z textu a odkazy níže).

Stejný výklad naleznete v nově vydané publikaci: PRAVDOVÁ, Markéta; SVOBODOVÁ, Ivana. Akademická příručka českého jazyka. Praha: Academia, 2014. 533 s. ISBN: 978-80-200-2327-8.

SKLOŇOVÁNÍ NÁZVŮ INSTITUCÍ A FIREM

Názvy v podobě iniciálových zkratek zůstávají nesklonné: politika ODS, jednání s NATO, zpráva ČTK, zpráva UNESCO, vystoupení FOK, doporučení SÚKL apod. Někdy se může stát z iniciálové zkratky zkratkové slovo, které lze skloňovat. Tato změna je signalizována pravopisem – pouze první písmeno se píše velké, ostatní jsou malá: Nato, Unesco – 2. p. Nata, UnescaUneska (viz bod 1c). Je třeba rozlišovat, kdy je zkratkové slovo oficiálním názvem firmy (Čedok, Řempo) a kdy je z oficiálního názvu tvořeného iniciálovou zkratkou utvořeno pro potřeby mluveného jazyka. Např. zkratkové slovo Čedok jako oficiální název společnosti můžeme použít v jakémkoli textu, ale zkratkové slovo Nato oficiálním názvem není (tím je iniciálová zkratka NATO), je to pouze neoficiální varianta, proto bychom tuto podobu v oficiálních textech užívat neměli. Končí-li iniciálová zkratka na souhlásku, prosazuje se skloňování tím způsobem, že se k iniciálové zkratce přidávají koncovky psané malými písmeny: šéfdirigent FOKu, pracovat v SÚKLu (vedle staršího, dnes již téměř neužívaného způsobu s Fokem, v Súklu, kterým se vytváří z iniciálové zkratky zkratkové slovo). Tento způsob však neumožňuje skloňovat zkratky končící na samohlásku, protože by se poslední písmeno zkratky muselo nahradit pádovou koncovkou, proto píšeme např. ležet na ARO, nakupovat v IKEA. Název IKEA je rovněž iniciálová zkratka, která se v psaném projevu neskloňuje. Pokud bychom chtěli název skloňovat, museli bychom z něj vytvořit zmíněné zkratkové slovo: Ikea – zajet do Ikey, nakupovat v Ikee/Ikei (viz bod 1d).

Pokud si skloňováním některého názvu nejsme jisti, můžeme si pomoci opěrným podstatným jménem společnost/firma/instituce/značka a samotný název ponechat nesklonný: výrobky značky Nivea, klienti společnosti Vodafone, nakupovat v obchodním domě IKEA, koncert orchestru FOK apod.

Pramen: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=398&dotaz=sklo%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD%20zkratek

ZKRATKOVÁ SLOVA

Zkratková slova často vznikají také z tzv. iniciálových zkratek, pokud tyto zkratky umožňují jiné čtení než po hláskách, např. ARO [aro] (hovor. áro) = anesteziologicko-resuscitační oddělení, AVU [avu] = Akademie výtvarných umění, GA ČR [gačr] = Grantová agentura České republiky, NERV [nerv] = Národní ekonomická rada vlády, SÚKL [súkl] = Státní ústav pro kontrolu léčiv, ČIA [čija] = Česká informační agentura, OSA [osa] = Ochranný svaz autorský, IKEA [ikea] (viz Skloňování názvů institucí a firem a Zkratky iniciálové (ČR, DIČ, SMS, SÚKL, IKEA)).

V mluvených projevech se z nesklonných zkratek stávají zkratková slova, která můžeme bez problémů skloňovat (projekty Gačru, zasedání Nervu, doporučení Súklu, zájmy Osy, vstoupit do Nata). Dříve používaný způsob zápisu jen s jedním, počátečním velkým písmenem (např. hovorové podoby Gačr, Súkl, Unesco, Nato) se téměř nepoužívá. V psaných spisovných projevech doporučujeme tyto výrazy buď vypisovat verzálkami a neskloňovat (namísto zkratkových slov tedy používat pouze zkratky): projekty GA ČR (nebo i GAČR), zasedání NERV, zájmy OSA, nebo vypsat celé slovní spojení, z něhož zkratkové slovo vzniklo: projekty Grantové agentury ČR, zasedání Národní ekonomické rady vlády, stanovy Ochranného svazu autorského, nebo použít tzv. nominativ jmenovací: projekty instituce GA ČR, zasedání orgánu NERV, stanovy sdružení OSA (viz Spojení typu ve městě Olomouc). V některých typech textů (např. v publicistických) lze u iniciálových zkratkových slov zakončených na souhlásku tolerovat i připojování pádových koncovek (projekty GAČRu, zasedání NERVu, doporučení SÚKLu) – srov. Zkratky iniciálové (ČR, DIČ, SMS, SÚKL, IKEA).

Pramen: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=784&dotaz=sklo%C5%88ov%C3%A1n%C3%AD%20zkratek