Skloňování - život páně Stacha

Text dotazu

Ve smutečním projevu chci použít poněkud archaický výraz, a to: ".. na konci své cesty se ocitá i život páně Stachův - nebo Stacha?? Zkoušela jsem si vysklońovat sousloví "život páně Stach.., ale uvědomuji si , že nevím jak. Můžete mi poradit?

Odpověď

Dobrý den, slovo "páně" se nejčastěji používá (používalo) s velkým P a označuje vztah k Bohu, chrám Páně ap. Formálně jde o přídavné jméno přivlastňovací ve druhém pádě (a slovo je nesklonné). Vedle toho bylo užíváno pro označení pána jako osoby z vyšších společenských vrstev (později také asi také v trochu zlehčujícím významu). V tom případě se používá ve spojení s přivlastňovací adjektivní podobou jména. Např. zraky páně radovy ožily, největší poklad páně Kleofášův. Tj. "život páně Stachův", a ne "život páně Stacha".
Zkusíte-li v uvedeném příkladu "zraky páně rady", zdá se to zjevné. Odpověď je formulována na základě příkladů ve slovníku a určité jazykové praxe. Jde o poměrně archaický jev, v němž vedle sebe stojí dvě přivlastňovací přídavná jména, která označují tutéž osobu. S tím se v běžném jazyce nesetkáváme a dnešní mluvčí s tím nemá zkušenost. V této situaci se obvykle používají dvě podstatná jména: pana rady, pana Stacha apod., a obdobně se shodují svám tvarem. Patrně více a lépe by vám k dotazu pověděli v jazykové poradně Ústavu pro jazyk český (www.ujc.cas.cz).

Prameny:
Příruční slovník jazyka českého. -- V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957. -- 9 sv. ; 25 cm

Slovník spisovného jazyka českého / za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. -- 2., nezměněné vyd.. -- Praha : Academia, 1989. -- 8 sv. ; 22 cm.