Skloňování ženského jména Kleineidam

Text dotazu

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat na pravopisné
skloňování ženského jména:KLEINEIDAM(v oslovení).Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z formulace Vašeho dotazu nám není zcela zřejmé, zda se jedná o příjmení nebo o cizí ženské křestní jméno.

Přechylování příjmení žen není v běžné komunikaci povinné (tj. není nařízeno zákonem), není také jednoznačně kodifikováno v mluvnicích. Počítá se s nim jako s přirozenou a potřebnou součástí českého gramatického systému.

Existuji v češtině příjmení, které dle tradice obvykle nepřechylujeme (např.

Edith Piaf, Marilyn Monroe, Gina Lollobrigida), vedle nich ovšem příjmení, u kterých se vžila přechýlená podoba (např. Katherine Hepburnová, J. K.

Rowlingová, Hillary Clintonová).

Obvykle se jazykovědci přiklání spíše k názoru, že by se v případě těch cizích příjmení, u kterých při přechylovaní nenastává problém (příjmení končící souhláskou, jejichž výchozí jazyk nepoužívá vlastní pravidla pro přechylováni), měla používat přechýlená podoba - dále skloňovaná podle vzoru

"mladá":

nominativ: paní Kleineidamová

genitiv: paní Kleineidamové

dativ: paní Kleineidamové

akuzativ: paní Kleineidamovou

vokativ: paní Kleineidamová

lokál: o paní Kleineidamové

instrumentál: paní Kleineidamovou.

Rozhodnete-li se použít nepřechýlenou podobu, příjmení pozůstává nesklonné:

nominativ: paní Kleineidam

genitiv: (bez) paní Kleineidam

dativ: (k) paní Kleineidam

akuzativ: paní Kleineidam

vokativ: paní Kleineidam

lokál: o paní Kleineidam

instrumentál: (s) paní Kleineidam.

Pro další informace ohledně úzu v přechylování a různých na ně názorů doporučuji články:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:P%C5%99echylov%C3%A1n%C3%AD_%C5%BEens

k%C3%BDch_jmen

http://femca.misto.cz/_MAIL_/clanek6.htm

Česká a cizí ženská osobní jména, která jsou zakončena na souhlásku (jako jsou např. /"Dagmar"/, /"Ingrid"/, /"Karin"/, /"Ljubov"/, /"Isabel"/) zůstávají buď nesklonná (2. pád: "bez Dagmar", "bez Ingrid", "bez Karin", "bez Ljubov", "bez Isabel" atd.) nebo se (po přidání na konci samohlásky) skloňují podle vzoru "žena" (2. pád: "bez Dagmary", "bez Ingridy", "bez Kariny", "bez Isabely".). V případě, že by Kleineidam bylo osobní jméno, možné jsou tedy zase dvě varianty:

nominativ: Kleineidam

genitiv: (bez) Kleineidam,(bez) Kleineidamy

dativ: (ke) Kleineidam,(ke) Kleineidamě

akuzativ: Kleineidam, Kleineidamu

vokativ: Kleineidam, Kleineidamo

lokál: o Kleineidam, o Kleineidamě

instrumentál: (s) Kleineidam,(s) Kleineidamou.

Na jazykově dotazy odpovídá i Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR (http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm; e-mail:

poradna@ujc.cas.cz).

Zdroje:

Knappová, M.: Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Korz,

Jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://www.ujc.cas.cz/poradna/porfaq.htm

Knappová, M.: Jak se bude jmenovat? Praha: Academia, 2006