Skloňování zeměpisných jmen ukončených na -ľa

Text dotazu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak v češtině správně vyskloňovat slovenská zeměpisná jména ukončená na -ľa (například Nižná Myšľa). Ačkoli jsem po správné odpovědi pátral, nedobral jsem se k výsledku, jak se jménem pracovat, když se v poslední slabice místo běžného písmene l nachází slovenské ľ. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz.

Specifika používání slovenských místních jmen v českém pravopisu přehledně zpracovává článek v časopisu Naše řeč Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=6476). Text pochází sice z roku 1984, ale předpokládáme, že pravidla zde uvedena jsou stále platná.

Článek uvádí, že u slovenských místních jmen se dodržuje jejich základní podoba tak, jak se užívá ve slovenštině, přičemž se zároveň respektují i specifika slovenské výslovnosti. To ale platí jenom pro 1. pád (Nižná Myšľa), při skloňování se ke slovenskému jménu připojuje koncovka česká.

U dvouslovných názvech se skloňují obě části názvu. U přídavného jména o skloňování rozhoduje jeho podoba ve slovenštině, ne jeho český ekvivalent. Například názvy Dolný (Kubín), Horná (Poruba) budou ve 2. páde ve tvaru: Dolného (Kubína), nikoli Dolního, Horné (Poruby), nikoli Horní atp. Podstatné jméno pak dostává koncovku podle českého skloňování, například Banský Studenec — 2. p. Banského Studence, Nové Zámky — 2. p. Nových Zámků.

Článek také uvádí, že „u jmen zakončených na -ľa, např. Ľubeľa, je v nepřímých pádech před koncovkou l, tj. 2. p. Ľubely.“ Domníváme se tedy, že „Nižná Myšľa“ by v druhém pádu měla mít tvar „Nižné Myšly“.

Každopádně Vám doporučujeme prostudovat uvedený článek. Se svým dotazem se také můžete zkusit obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, zde naleznete kontakty: https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html.