Skloňování vlastních jmen - příjmení

Text dotazu

Jak se skloňuje PAN LABUŤ? Labuť podle vzoru kost, ale i v případě, že jde o muže?

Odpověď

Dobrý den, vlastní jména,která mají podobu obecných jmen, se skloňují podle svého přirozeného rodu, tj. v případě příjmení osob jako mužská životná nebo ženská (s určitými výjimkami). Mužské příjmení Labuť by se tedy mělo skloňovat podle vzoru muž: Labuť, Labutě, Labuťovi (u vl. jmen je běžnější tato koncovka místo -i - muži), Labutě, Labuti, Labuťovi (st. jako 3. pád), Labutěm.

Prameny:
Mluvnice češtiny. Tvarosloví, Praha: Academia 1986.
Příruční mluvnice češtiny, Praha: NLN 1995.