skloňování slovesa u středního rodu č. množného

Text dotazu

piva značky Nektar a Dudák se stala

Odpověď

Dobrý den, s dotazy tohoto typu byste se měl obracet na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=_about . Odpověď lze také vyhledat v Internetové jazykové příručce na stránkách ÚJC. Domníváme se, že je správná, v příkladu, který jste uvedl, koncovka v přísudku -a, viz níže. Podmětem jsou piva, přísudkem se stala, (značky Nektar a Dudák rozvíjí slovo piva).

1.2.3 Podmětem jsou jména rodu středního Pokud jsou všechna podstatná jména rodu středního v podmětu v množném čísle, je namístě koncovka -a:

Auta a jiná motorová vozidla se řítila z kopce nepovolenou rychlostí, pronásledována policejní sirénou.

Kuřata a housata byla prodána za symbolickou cenu sousedce.

Všechna stavení i zvířecí obydlí byla zahalena hustou mlhou.

Skloňování jmen středního rodu podle vzoru město – 6. p. j. č.

3.3 Jména zakončená na -vo

U jmen končících na -vo je častěji koncovka -u. Nejpočetnější skupinu představují jména na -stvo/-ctvo, -ivo: např. na ministerstvu, v mužstvu, o panstvu; v potomstvu, v dělnictvu, v letectvu, o ptactvu, o zvířectvu; v barvivu, v pletivu, na topivu. Dvojí možné zakončení (tj. -ě/-u) uvádí SSJČ např. u slov dřevo → ve dřevě / na dřevu, pivo → na pivu / v pivě, Sarajevo → v Sarajevu / v Sarajevě, slovo → po slově / po slovu, střevo → ve střevě / na střevu (na prvním místě je zapsána podoba, která byla v ČNK zachycena