Sklonování slova muzeum

Text dotazu

Dobry den. Muzete mi rict jak vysklonuji Slovo muzeum? V jednotnem a mnoznem cisle.

Odpověď

Dobrý den, přejatá podstatná jména (z latiny nebo řečtiny), která mají před -um samohlásku, skloňujeme v jednotném čísle a v 1., 4. a 5. pádě množného čísla podle vzoru "město", ostatní pády množného čísla jsou podle vzoru "moře". Koncové -um se ve všech pádech odsouvá (samozřejmě s výjimkou 1., 4. a 5. pádu jednotného čísla):

 č. jednotné č. množné
1. p. studium studia
2. p. studia studií
3. p. studiu studiím
4. p. studium studia
5. p. studium studia
6. p. studiu studiích
7. p. studiem studii

Takto se skloňují dále jména na -um: jubileum, muzeum, koloseum, linoleum, lyceum; akvárium, delirium, evangelium, gymnázium, krematorium, kritérium, morfium, pódium, prezidium, privilegium, rádium, sanatorium, sympozium; baryum; individuum, kontinuum, vakuum.

zdroj :

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=263 .