Skloňování příjmení Vaško

Text dotazu

Prosím o sdělení,zda se skloňuje příjmení zakončené
na -o, konkrétně pan Vaško,a pokud ano, jaký je tvar v 6. pádě. Dědictví po
panu .....

Odpověď

Dobrý den,

jména zakončená v písmu i ve výslovnosti na -o (např. Laco, Kvido, Zeno, Oto, Nero, Boccaccio, Emilio, Carravagio, Hirohito, Wo, Ono, Bracco) se skloňují podle vzoru "pán" a koncové -o se v nepřímých pádech odsouvá (výjimkou je 5. p., který je totožný s 1. p.). Patří sem jména domácí i cizí (Laco, Kvido, Zeno, Marko, Nero, Boccaccio [bokačo], Emilio, Carravagio [karavadžo], Hirohito, Romeo - 2. p. Laca, Kvida, Zena, Marka, Nera, Boccaccia [bokača], Emilia, Carravagia [karavadža], Hirohita, Romea). U méně obvyklých (např. některých skandinávských či orientálních) jmen se může koncové -o v nepřímých pádech ponechat a pádové koncovky lze přidávat k celému základu, a to v případě, že před -o předchází ve výslovnosti dvě či více souhlásek nebo je jméno jednoslabičné: Örnsbo [ernzbo], Evensmo, Dejmo, Bo - 2. p. Örnsboa, Evensmoa, Dejmoa, Boa.

jednotné číslo množné číslo

1. pád pán páni, pánové

2. pád pána pánů

3. pád pánovi, pánu pánům

4. pád pána pány

5. pád pane páni, pánové

6. pád pánovi, pánu pánech

7. pád pánem pány

Tvar příjmení Vaško by v 6. pádě tedy byl "Vaškovi".

Více informací o mužských jménech zakončených na -o naleznete v Internetové jazykové příručce na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=324&dotaz=p%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.02.2010 15:40

František Chaloupka píše:
Středa 07.12.2016 11:58
Úplná paráda. Chtěl jsem si zkontrolovat, zda překládám správně skloňování příjmení Vaško, ihned se objevil plný servis s vyčerpávající informací. Neocenitelná služba, smekám před tvůrci a podporovateli podobných služeb.
PSK - admin píše:
Středa 07.12.2016 12:03
Dobrý den, děkujeme za pochvalu,jsme rádi, že Vám odpověď naší služby pomohla, služba PSK.
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu