Skloňování příjmení v plurálu

Text dotazu

Dobrý den,
ráda bych vznesla dotaz na pravopis spojení "pro pana a paní Jehlíkovi/y"?
Někdo to skloňuje jako přídavné jméno a hájí se odkazem na
http://www.mojecestina.cz/[…]/c2009030905-Koncovky--ovi-a--ovy.html.
Někdo by zase napsal i a skloňoval by to jako podstatné jméno.
Prosím, pomozte nám problém vyřešit a vysvětlit správnost pravopisu.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku můžete nalézt v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR

(http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710&dotaz=p%C5%99%C3%ADjmen%C3%AD):

"Pojmenováváme-li rodinné příslušníky (bratry, sourozence, sestry...) příjmením rodiny, závisí tvarová a pravopisná podoba příjmení na mluvnickém rodu a životnosti pojmenovávaných příslušníků.

Měkké -i v koncovce příjmení se píše pouze ve tvaru 1. p. mn. č., a to jen tehdy, je-li mezi pojmenovávanými rodinnými příslušníky alespoň jeden mužského rodu životného.

1. p.: přišli k nám bratři, synové, sourozenci, bratranci, strýcové, vnuci, rodiče, prarodiče, manželé... Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi, lidé Novákovi; 4. p.: potkali jsme bratry, syny, sourozence, bratrance, strýce, vnuky, rodiče, prarodiče, manžele Novákovy, Janu a Petra Novákovy, Jana a Petru Novákovy, lidi Novákovy.

Pojmenováváme-li ženy a děti, píšeme vždy -y.

1. p.: přišly k nám děti, sestry, sestřenice, tety, vnučky Novákovy, Jana a Petra Novákovy; 4. p.: potkali jsme děti, sestry, sestřenice, tety, vnučky Novákovy.

Pojmenováváme-li podstatným jménem středního rodu, končí jméno na -a:

přijela k nám vnoučata, dvojčata, trojčata, vícerčata Novákova, potkali jsme vnoučata Novákova.

Příjmení, které se skloňuje podle vzoru přídavných jmen, přijímá i jeho

koncovky: přijeli k nám manželé Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manželé Novotní, Čepičtí, Rathauští, Skotničtí, potkali jsme manžele Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických i manžele Novotné, Čepické, Rathauské, Skotnické. Tvar druhého pádu, Novotných, Čepických, Rathauských, Skotnických, je běžnější."