skloňování příjmení Nový/Nová

Text dotazu

Prosím o sdělení, jak správně skloňovat příjmení Nový/Nová. Např. při popisu domovní schránky, či zvonku, kdy chceme označit celou rodinu (dle mne Nových). Pokud by se jednalo pouze o manžele (dvě osoby bez dětí), psalo by se "Noví"? Pokud je mi přidělen např. v hotelu pokoj a je o tomto vypracován seznam ubytovaných (např. pokoj č. 3 Čermákovi, pokoj č. 4 Valentovi), jak je správně pojmenováno složení pokoje, ve kterém bude ubytována matka Nová a syn Nový? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dotaz tohoto typu byste měla směrovat na Ústav pro jazyk český AV ČR, Jazyková poradna, Internetová jazyková příručka. Domníváme se, že příjmení Nový/á se skloňuje podle vzoru mladý, tzn. myslíme si, že by mělo být pokoj č. 5 Noví. Doporučujeme ověřit v Jazykové poradně http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Podle pravidel českého pravopisu:

Jména zakončená ve výslovnosti na [í] a v písmu na -í, -ý

(Jiří, Jiljí, Brixí, Ghándí, Zelí, Konopí, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí, Balý, Kubý)

Jména zakončená v písmu i výslovnosti na -í, -ý se rovněž skloňují tzv. zájmenným způsobem (Jiří, Jiljí, Brixí, Ghándí, Kaddáfí, Alí – 2. p. Jiřího,  Jiljího, Brixího, Ghándího, Kaddáfího, Alího). Ojedinělá jména typu Zelí, Konopí, Štěstí apod. mohou zůstat i nesklonná (2. p. Zelí i Zelího, Konopí i Konopího, Štěstí i Štěstího). Výjimkou ze zájmenného skloňování jsou příjmení, která mají formu přídavných jmen. Ta skloňujeme podle příslušného adjektivního vzoru „mladý“ či „jarní“ (Novotný, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí apod. – 2. p. Novotného, Pokorného, Dolejšího, Tachecího, Kočího). Pokud je jméno etymologicky nejasné (není zcela zřejmé, zda jde o přídavné jméno), lze užít i zájmenné skloňování (mluvnice uvádějí jako příklady příjmení Balý/Ballý/Baly, Nesý/Nessy/Nesy, Kubý – 2. p. Bal(l)ého i Bal(l)ýho/Balyho, Nes(s)ého i Nes(s)ýho/Nes(s)yho, Kubého i Kubýho).

Str. 214 §57.1 Pojmenování rodinných příslušníků příjmením rodiny - možno nejspíš pokoj č. 5 Noví nebo Nových

§ 57.2 pojmenování rodiny jako celku

1.p. např. přijeli k nám Novákovi, Novotní

Zdroj: Internetová jazyková příručka a PRAVDOVÁ, Markéta, SVOBODOVÁ, Ivana. Akademická příručka českého jazyka. Praha: Academia, 2014.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

27.06.2014 12:31

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu