skloňování příjmení Nový/Nová

Text dotazu

Prosím o sdělení, jak správně skloňovat příjmení Nový/Nová. Např. při popisu domovní schránky, či zvonku, kdy chceme označit celou rodinu (dle mne Nových). Pokud by se jednalo pouze o manžele (dvě osoby bez dětí), psalo by se "Noví"? Pokud je mi přidělen např. v hotelu pokoj a je o tomto vypracován seznam ubytovaných (např. pokoj č. 3 Čermákovi, pokoj č. 4 Valentovi), jak je správně pojmenováno složení pokoje, ve kterém bude ubytována matka Nová a syn Nový? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dotaz tohoto typu byste měla směrovat na Ústav pro jazyk český AV ČR, Jazyková poradna, Internetová jazyková příručka. Domníváme se, že příjmení Nový/á se skloňuje podle vzoru mladý, tzn. myslíme si, že by mělo být pokoj č. 5 Noví. Doporučujeme ověřit v Jazykové poradně http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Podle pravidel českého pravopisu:

Jména zakončená ve výslovnosti na [í] a v písmu na -í, -ý

(Jiří, Jiljí, Brixí, Ghándí, Zelí, Konopí, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí, Balý, Kubý)

Jména zakončená v písmu i výslovnosti na -í, -ý se rovněž skloňují tzv. zájmenným způsobem (Jiří, Jiljí, Brixí, Ghándí, Kaddáfí, Alí – 2. p. Jiřího,  Jiljího, Brixího, Ghándího, Kaddáfího, Alího). Ojedinělá jména typu Zelí, Konopí, Štěstí apod. mohou zůstat i nesklonná (2. p. Zelí i Zelího, Konopí i Konopího, Štěstí i Štěstího). Výjimkou ze zájmenného skloňování jsou příjmení, která mají formu přídavných jmen. Ta skloňujeme podle příslušného adjektivního vzoru „mladý“ či „jarní“ (Novotný, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí apod. – 2. p. Novotného, Pokorného, Dolejšího, Tachecího, Kočího). Pokud je jméno etymologicky nejasné (není zcela zřejmé, zda jde o přídavné jméno), lze užít i zájmenné skloňování (mluvnice uvádějí jako příklady příjmení Balý/Ballý/Baly, Nesý/Nessy/Nesy, Kubý – 2. p. Bal(l)ého i Bal(l)ýho/Balyho, Nes(s)ého i Nes(s)ýho/Nes(s)yho, Kubého i Kubýho).

Str. 214 §57.1 Pojmenování rodinných příslušníků příjmením rodiny - možno nejspíš pokoj č. 5 Noví nebo Nových

§ 57.2 pojmenování rodiny jako celku

1.p. např. přijeli k nám Novákovi, Novotní

Zdroj: Internetová jazyková příručka a PRAVDOVÁ, Markéta, SVOBODOVÁ, Ivana. Akademická příručka českého jazyka. Praha: Academia, 2014.