skloňování příjmení množné číslo Pštrosovi

Text dotazu

Prosím, jak je správně 4. pád množného čísla u
jména Pštros?

Odpověď

Dobrý den,

správný tvar příjmení Pštrosovi ve 4. pádě čísla množného je Pštrosovy.

Podrobnější vysvětlení poskytuje Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710 ):

Pojmenováváme-li rodinné příslušníky (bratry, sourozence, sestry.) příjmením rodiny, závisí tvarová a pravopisná podoba příjmení na mluvnickém rodu a životnosti pojmenovávaných příslušníků.

Měkké -i v koncovce příjmení se píše pouze ve tvaru 1. p. mn. č., a to jen tehdy, je-li mezi pojmenovávanými rodinnými příslušníky alespoň jeden mužského rodu životného.

1. p.: přišli k nám bratři, synové, sourozenci, bratranci, strýcové, vnuci, rodiče, prarodiče, manželé. Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi, lidé Novákovi; 4. p.: potkali jsme bratry, syny, sourozence, bratrance, strýce, vnuky, rodiče, prarodiče, manžele Novákovy, Janu a Petra Novákovy, Jana a Petru Novákovy, lidi Novákovy.

Pojmenováváme-li ženy a děti, píšeme vždy -y.

1. p.: přišly k nám děti, sestry, sestřenice, tety, vnučky Novákovy, Jana a Petra Novákovy; 4. p.: potkali jsme děti, sestry, sestřenice, tety, vnučky Novákovy.

Pojmenováváme-li podstatným jménem středního rodu, končí jméno na -a: přijela k nám vnoučata, dvojčata, trojčata, vícerčata Novákova, potkali jsme vnoučata Novákova.

Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením "rodina + příjmení".

Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme takto:

1. p.: přijeli k nám Novákovi, Novotných, Novotní; Hořeních, Hoření, Skotnických, Skotničtí; 2. p.: byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických; 3. p.: k Novákovým, k Novákovům, k Novákům, k Novotným, Skotnickým není od nás daleko; 4. p.: potkali jsme Novákovy, Novotných, Novotné, Skotnických, Skotnické; 5. p.: vážení Novákovi, vážení Novotných, vážení Novotní, vážení Skotničtí, vážení Skotnických; 6. p.: mluvili jsme o Novákových, o Novotných, o Skotnických; 7. p.: přátelíme se s Novákovými, s Novotnými, se Skotnickými.