-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den.Měla bych dotaz, jak se spisovně napíše manželé Kopečtí nebo manželé Kopeckovi ? Nějak se nám toto dilema nedaří vyřešit.
Za Vaši odpověď a pomoc předem děkuji. S pozdravem a přáním hezkého zbytku dne Lenka Juricová.
Dobrý den,
s tímto typem dotazu se obraťte spíše na Ústav pro jazyk český AV ČR, který poskytuje i odborné jazykové poradenství (viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html) .
Internetová jazyková příručka uvádí k problematice pojmenování rodiny jako celku následující:
Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením „rodina + příjmení“. Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme tak, že u substantivních příjmení užijeme podob se zakončením -ovi; ve 2., resp. ve 3. p. lze i ve spisovných projevech užít vedle toho i substantivních koncovek -ů, resp. -(ov)ům:
1. p. přijeli k nám Novákovi, Novotných, Novotní, Hořeních, Hoření, Skotnických, Skotničtí,
2. p. byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických,
3. p. k Novákovým, k Novákovům, k Novákům, k Novotným, Skotnickým není od nás daleko,
4. p. potkali jsme Novákovy, Novotných, Novotné, Skotnických, Skotnické,
5. p. vážení Novákovi, vážení Novotní, vážení Novotných, vážení Skotničtí, vážení Skotnických,
6. p. mluvili jsme o Novákových, o Novotných, o Skotnických,
7. p. přátelíme se s Novákovými, s Novotnými, se Skotnickými.
Hovorové (tedy vhodné spíše pro mluvenou varietu spisovného jazyka), často vnímané jako stylově nižší až familiární, zčásti též regionální jsou podoby přijeli k nám Nováci, potkali jsme Nováky. Koncovka -i v 1. p., např. oba Pelnáři, Stuchlíci, Kovaříci, je častější na Moravě. Zní-li však příjmení stejně jako jméno obecné, koncovka -i možná není, je třeba užít koncovky -ové: oba Kovářové.
Nespisovné je přijeli k nám Novákovic; tvar Novákovic je nesklonný. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina + tvaru příjmení, máme tyto možnosti: všechno nejlepší Vám přeje rodina Novákových, rodina Novákova, rodina Novotných, rodina Novotná, rodina Skotnických, rodina Skotnická, nikoli však *rodina Novotný, *rodina Skotnický.
Dle výše uvedených informací tedy rozhodně chybu neuděláte, když napíšete "manželé Kopečtí", ve variantě s opisem je pak možné užít i spojení "rodina Kopeckých".
Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710
Jazyk, lingvistika a literatura
Znojmo
Městská knihovna Znojmo
06.11.2017 16:54