Skloňování příjmení Kopecký-Kopecká

Text dotazu

Dobrý den.Měla bych dotaz, jak se spisovně napíše manželé Kopečtí nebo manželé Kopeckovi ? Nějak se nám toto dilema nedaří vyřešit.
Za Vaši odpověď a pomoc předem děkuji. S pozdravem a přáním hezkého zbytku dne Lenka Juricová.

Odpověď

Dobrý den,

s tímto typem dotazu se obraťte spíše na Ústav pro jazyk český AV ČR, který poskytuje i odborné jazykové poradenství (viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html) .

Internetová jazyková příručka uvádí k problematice pojmenování rodiny jako celku následující:

Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením „rodina + příjmení“. Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme tak, že u substantivních příjmení užijeme podob se zakončením -ovi; ve 2., resp. ve 3. p. lze i ve spisovných projevech užít vedle toho i substantivních koncovek , resp. -(ov)ům:

1. p.  přijeli k nám Novákovi, Novotných, Novotní, Hořeních, Hoření, Skotnických, Skotničtí,

2. p.  byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických,

3. p.  k Novákovým, k Novákovům, k Novákům, k Novotným, Skotnickým není od nás daleko,

4. p.  potkali jsme Novákovy, Novotných, Novotné, Skotnických, Skotnické,

5. p.  vážení Novákovi, vážení Novotní, vážení Novotných, vážení Skotničtí, vážení Skotnických,

6. p.  mluvili jsme o Novákových, o Novotných, o Skotnických,

7. p.  přátelíme se s Novákovými, s Novotnými, se Skotnickými.

Hovorové (tedy vhodné spíše pro mluvenou varietu spisovného jazyka), často vnímané jako stylově nižší až familiární, zčásti též regionální jsou podoby přijeli k nám Nováci, potkali jsme Nováky. Koncovka -i v 1. p., např. oba Pelnáři, Stuchlíci, Kovaříci, je častější na Moravě. Zní-li však příjmení stejně jako jméno obecné, koncovka -i možná není, je třeba užít koncovky -ooba Kovářové.

Nespisovné je přijeli k nám Novákovic; tvar Novákovic je nesklonný. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina + tvaru příjmení, máme tyto možnosti: všechno nejlepší Vám přeje rodina Novákových, rodina Novákova, rodina Novotných, rodina Novotná, rodina Skotnických, rodina Skotnická, nikoli však *rodina Novotný, *rodina Skotnický.

Dle výše uvedených informací  tedy rozhodně chybu neuděláte, když napíšete "manželé Kopečtí", ve variantě s opisem je pak možné užít i spojení "rodina Kopeckých".

Použité zdroje

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710