Skloňování příjmení Kopecký-Kopecká

Text dotazu

Dobrý den.Měla bych dotaz, jak se spisovně napíše manželé Kopečtí nebo manželé Kopeckovi ? Nějak se nám toto dilema nedaří vyřešit.
Za Vaši odpověď a pomoc předem děkuji. S pozdravem a přáním hezkého zbytku dne Lenka Juricová.

Odpověď

Dobrý den, 

s tímto typem dotazu se obraťte spíše na Ústav pro jazyk český AV ČR, který poskytuje i odborné jazykové poradenství (viz http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html) .

Internetová jazyková příručka uvádí k problematice pojmenování rodiny jako celku následující: 

Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením „rodina + příjmení“. Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme tak, že u substantivních příjmení užijeme podob se zakončením -ovi; ve 2., resp. ve 3. p. lze i ve spisovných projevech užít vedle toho i substantivních koncovek , resp. -(ov)ům:

1. p.  přijeli k nám Novákovi, Novotných, Novotní, Hořeních, Hoření, Skotnických, Skotničtí,

2. p.  byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických,

3. p.  k Novákovým, k Novákovům, k Novákům, k Novotným, Skotnickým není od nás daleko,

4. p.  potkali jsme Novákovy, Novotných, Novotné, Skotnických, Skotnické,

5. p.  vážení Novákovi, vážení Novotní, vážení Novotných, vážení Skotničtí, vážení Skotnických,

6. p.  mluvili jsme o Novákových, o Novotných, o Skotnických,

7. p.  přátelíme se s Novákovými, s Novotnými, se Skotnickými.

Hovorové (tedy vhodné spíše pro mluvenou varietu spisovného jazyka), často vnímané jako stylově nižší až familiární, zčásti též regionální jsou podoby přijeli k nám Nováci, potkali jsme Nováky. Koncovka -i v 1. p., např. oba Pelnáři, Stuchlíci, Kovaříci, je častější na Moravě. Zní-li však příjmení stejně jako jméno obecné, koncovka -i možná není, je třeba užít koncovky -ooba Kovářové.

Nespisovné je přijeli k nám Novákovic; tvar Novákovic je nesklonný. Užijeme-li spojení podstatného jména rodina + tvaru příjmení, máme tyto možnosti: všechno nejlepší Vám přeje rodina Novákových, rodina Novákova, rodina Novotných, rodina Novotná, rodina Skotnických, rodina Skotnická, nikoli však *rodina Novotný, *rodina Skotnický.

 

Dle výše uvedených informací  tedy rozhodně chybu neuděláte, když napíšete "manželé Kopečtí", ve variantě s opisem je pak možné užít i spojení "rodina Kopeckých".

Použité zdroje

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

Znojmo

Knihovna

Datum zadání dotazu

06.11.2017 16:54

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu