Skloňování příjmení Halva

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda ve větě "Představenstvo projednalo žádost pana
Halvy." je správně zapsán tvar "pana Halvy," jestliže příjmení zní Halva?
Můžu vás poprosit o zdůvodnění tohoto pravopisného jevu?

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Halva se skloňuje podle vzoru "předseda". Jak uvádí Pravidla českého pravopisu, písmeno "y" se dle tohoto vzoru píše v 2.p.č.j. a ve 4. a 7. p.č.mn. Váš dotaz tedy do těchto podmínek patří - Představenstvo projednalo žádost pana Halvy (koho, čeho- 2.p.č.j.).

Další informace o skloňování naleznete na webových stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR (www.ujc.cas.cz) , který také poskytuje obdobnou službu, a to Jazykovou poradnu ( http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna), na kterou se můžete obrátit v případě nejasností. Pro Váš konkrétní případ můžete využít vysvětlení tohoto gramatického jevu na adrese http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=321.

Použitá literatura:

HLAVSA, Zdeněk et al. Pravidla českého pravopisu : s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. Vyd. 1. (s dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR). Praha : Academia, 1998. 391 s. ISBN 80-200-0475-0.