skloňování příjmení a množné číslo

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak skloňovat příjmení Poborský/Poborská, množné číslo: rodina, novomanželé atd.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

u příjmení, která mají podobu přídavného jména, je základní podoba „rodina Veselých / Šťastných / Poborských“ a podobně také „manžele / bratři / sestry Veselých / Šťastných / Poborských“. Je-li taková podoba v rodinné tradici, pokládají se za správné i podoby „manželé / bratři  Veselí / Šťastní / Poborští“, „rodina Veselá / Šťastná / Poborská“, „sestry Veselé / Šťastné / Poborské“ vedle základního způsobu s „-ých“.

Zdroj:

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz/cz/?id=710

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

14.11.2013 10:36

Roman Malý píše:
Čtvrtek 03.12.2015 14:29
Dobrý den

Rád bych se zeptal jak se správně skloňuje příjmení Malý, v případě, že chceme použít manželé Lucie a Roman ... Jen na konci í nebo ý?

Děkuji
PSK - admin píše:
Úterý 08.12.2015 12:07
Dobrý den, odpověď jsme Vám poslali na e-mail. S pozdravem služba PSK
Tomáš Koucký píše:
Úterý 24.07.2018 16:56
Jak je tomu v případě příjmení Koucký, dá se použít kromě Kouckých i podobná alternativa jako je např. u příjmení Poborští?
PSK - admin píše:
Pátek 27.07.2018 10:26
Dobrý den,
ano, pokud je to, stejně jako u výše zmíněných příjmení, v souladu s rodinnou tradicí.
Zdenek Toma píše:
Čtvrtek 07.11.2019 07:48
Dobrý den...Rád bych se zeptal jaké i/y je správně,když použiji příjmení ve větě : Žádám o uvolnění Marka a Matěje Tomy/i. Díky moc za odpověď.
PSK - admin píše:
Pondělí 11.11.2019 16:06
Dobrý den,

z informací uvedených v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/cz/?id=710) usuzujeme, že správný tvar ve Vašem případě by byl: Žádám o uvolnění Marka a Matěje Tomových nebo také Tomů (předpokládáme, že Vaše příjmení je Tom, případně Toma).
Internetová jazyková příručka zmiňuje pouze pojmenování rodiny jako celku ve 2. pádě, a to:

" Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením "rodina + příjmení". Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme tak, že u substantivních příjmení užijeme podob se zakončením -ovi; ve 2., resp. ve 3. p. lze i ve spisovných projevech užít vedle toho i substantivních koncovek -ů, resp. -(ov)ům:

2. p. byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických,..."

Můžete se zkusit obrátit ještě přímo na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/[…]/zakladni-kontakty.html).
Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu