skloňování příjmení a množné číslo

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak skloňovat příjmení Poborský/Poborská, množné číslo: rodina, novomanželé atd.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

u příjmení, která mají podobu přídavného jména, je základní podoba „rodina Veselých / Šťastných / Poborských“ a podobně také „manžele / bratři / sestry Veselých / Šťastných / Poborských“. Je-li taková podoba v rodinné tradici, pokládají se za správné i podoby „manželé / bratři  Veselí / Šťastní / Poborští“, „rodina Veselá / Šťastná / Poborská“, „sestry Veselé / Šťastné / Poborské“ vedle základního způsobu s „-ých“.

Zdroj:

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz/cz/?id=710