skloňování příjmení a množné číslo

Dobrý den, potřebovala bych poradit jak skloňovat příjmení Poborský/Poborská, množné číslo: rodina, novomanželé atd.
Děkuji.

u příjmení, která mají podobu přídavného jména, je základní podoba „rodina Veselých / Šťastných / Poborských“ a podobně také „manžele / bratři / sestry Veselých / Šťastných / Poborských“. Je-li taková podoba v rodinné tradici, pokládají se za správné i podoby „manželé / bratři  Veselí / Šťastní / Poborští“, „rodina Veselá / Šťastná / Poborská“, „sestry Veselé / Šťastné / Poborské“ vedle základního způsobu s „-ých“.

Zdroj:

Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR - http://prirucka.ujc.cas.cz/cz/?id=710

Jazyk, lingvistika a literatura

14.11.2013 10:36

Roman Malý píše:
Čtvrtek 03.12.2015 14:29
Dobrý den

Rád bych se zeptal jak se správně skloňuje příjmení Malý, v případě, že chceme použít manželé Lucie a Roman ... Jen na konci í nebo ý?

Úterý 08.12.2015 12:07
Dobrý den, odpověď jsme Vám poslali na e-mail. S pozdravem služba PSK
Tomáš Koucký píše:
Úterý 24.07.2018 16:56
Jak je tomu v případě příjmení Koucký, dá se použít kromě Kouckých i podobná alternativa jako je např. u příjmení Poborští?
Pátek 27.07.2018 10:26
ano, pokud je to, stejně jako u výše zmíněných příjmení, v souladu s rodinnou tradicí.
Zdenek Toma píše:
Čtvrtek 07.11.2019 07:48
Dobrý den...Rád bych se zeptal jaké i/y je správně,když použiji příjmení ve větě : Žádám o uvolnění Marka a Matěje Tomy/i. Díky moc za odpověď.
Pondělí 11.11.2019 16:06

z informací uvedených v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://prirucka.ujc.cas.cz/cz/?id=710) usuzujeme, že správný tvar ve Vašem případě by byl: Žádám o uvolnění Marka a Matěje Tomových nebo také Tomů (předpokládáme, že Vaše příjmení je Tom, případně Toma).
Internetová jazyková příručka zmiňuje pouze pojmenování rodiny jako celku ve 2. pádě, a to:

" Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením "rodina + příjmení". Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme tak, že u substantivních příjmení užijeme podob se zakončením -ovi; ve 2., resp. ve 3. p. lze i ve spisovných projevech užít vedle toho i substantivních koncovek -ů, resp. -(ov)ům:

2. p. byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických,..."

Můžete se zkusit obrátit ještě přímo na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/[…]/zakladni-kontakty.html).
Monika Kliková píše:
Neděle 03.07.2022 20:45
Dobry den, budu se vdávat a po svatbě budu užívat manželovo neprechýlené příjmení Skoloda. Jak je prosím množné číslo, když se budeme ohlašovat na návštěvu? Manželé Skoloda nebo Skolodovi? Dekuji moc za radu.
Pátek 08.07.2022 11:37

Na vaši otázku se nám nepodařilo dohledat dostatek informací, jelikož jde o jev v češtině zatím jazykově neustálený. Prozatím se zdá, že jsou možné obě variany, a tak tedy podobně jako u skloňování nepřechýleného příjmení v singuláru, kdy je možné skloňovat slovo ve tvarech 1.p. jč – Skoloda; 2.p. jč Skolody/Skoloda, atd. je toto možné i v plurálu.

Obecně platí toto pravidlo:

"Pojmenováváme-li rodinné příslušníky (bratry, sourozence, sestry...) příjmením rodiny, závisí tvarová a pravopisná podoba příjmení na mluvnickém rodu a životnosti pojmenovávaných příslušníků.
Měkké -i v koncovce příjmení se píše pouze ve tvaru 1. p. mn. č., a to jen tehdy, je-li mezi pojmenovávanými rodinnými příslušníky alespoň jeden mužského rodu životného.
1. p.: přišli k nám bratři, synové, sourozenci, bratranci, strýcové, vnuci, rodiče, prarodiče, manželé... Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi, lidé Novákovi; 4. p.: potkali jsme bratry, syny, sourozence, bratrance, strýce, vnuky, rodiče, prarodiče, manžele Novákovy, Janu a Petra Novákovy, Jana a Petru Novákovy, lidi Novákovy.’’ (Internetová příručka UJČ AV ČR)

Nicméně skloňování v plurálu ve tvaru „manželé Skoloda“ je možné, chcete-li se vyhnout rodové koncovce -ovi.

Pro přesnější jazykovědný posudek vašeho dotazu doporučujeme obrátit se na Ústav pro jazyk český Akademie Věd ČR: https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html