Skloňování příjmení

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na skloňování příjmeních Žihlo a Žihla. Obě jsou zadaná v prvním pádu a chtěla bych vědět správný tvar ostatních pádů u obou příjmení. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

z  pravidel (Internetová jazyková příručka http://prirucka.ujc.cas.cz/ ) na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR, Jazyková poradna
http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/ vyplývá,  že:
příjmení zakončené na o (Žihlo) i příjmení zakončené na a (Žihla) lze skloňovat jako obecné podstatné jméno - Žihlo  podle vzoru pán a Žihla podle vzoru předseda, viz http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=324  a http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=321 .

Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -a (Ondra, Hůla, Maxa, Gargantua, Baroja, Váša, Nohavica, Borgia, Lorca, Mantegna, Ma) Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -a skloňujeme podle vzoru „předseda“ (Ondra, Jarda, Svoboda, Hůla, Maxa, Gargantua, Mircea, Baroja [barocha], La Mancha [manča], japonské jméno Akutagawa – 2. p. Ondry, Jardy, Svobody, Hůly, Maxy, Gargantuy, Mircey, Akutagawy). Pokud koncové hlásce -a předchází měkké souhláskové písmeno či i/y, je ve 2. p. koncovka -i (Váša, Váňa, Baťa, Nohavica, Goya [goja], Borgia [bordža], Mantegna [manteňa], Maria, García – 2. p. Váši, Váni, Bati, Nohavici, Goyi [goji], Borgii [bordži], Mantegni [manteni], Marii, Garcíi).

Jména zakončená v písmu i ve výslovnosti na -o (Laco, Kvido, Zeno, Oto, Nero, Boccaccio, Emilio, Carravagio, Hirohito, Wo, Ono, Bracco)
a) Jména zakončená v psané i vyslovované podobě na -o se skloňují podle vzoru „pán“ a koncové -o se v nepřímých pádech odsouvá (výjimkou je 5. p., který je totožný s 1. p.). Patří sem jména domácí i cizí (Laco, Kvido, Zeno, Marko, Nero, Boccaccio [bokačo], Emilio, Carravagio [karavadžo], Hirohito, Romeo – 2. p. Laca, Kvida, Zena, Marka, Nera, Boccaccia [bokača], Emilia, Carravagia [karavadža], Hirohita, Romea). U méně obvyklých (např. některých skandinávských či orientálních) jmen se může koncové -o v nepřímých pádech ponechat a pádové koncovky lze přidávat k celému základu, a to v případě, že před -o předchází ve výslovnosti dvě či více souhlásek nebo je jméno jednoslabičné: Örnsbo [ernzbo], Evensmo, Dejmo, Bo –  2. p. Örnsboa, Evensmoa, Dejmoa, Boa.

Pro informace o skloňování příjmení lze využít další zdroje jako např.:
KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec : Tax Az Kort, 2002. ISBN 80-238-8173-6 (váz.) Příruční mluvnice češtiny. 1.vyd. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1995. ISBN 80-7106-134-4 (váz.) S dotazy na český jazyk a pravopis se můžete obracet také přímo na Jazykovou poradnu Ústavu pro český jazyk AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna.