Skloňování příjmení

Text dotazu

Prosím o skloňování příjmení Hradecký i množné číslo a o příjmení Kubec, kde pan Kubec říká, že se mu nelíbí, když ho oslovují KUBČE.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď jsme našli v Internetové jazykové příručce (http://prirucka.ujc.cas.cz)

"Příjmení, která mají formu přídavných jmen, skloňujeme podle příslušného adjektivního vzoru „mladý“ či „jarní“ (1., 5. p. Novotný, Pokorný, Dolejší, Tachecí, Kočí apod. – 2. p. Novotného, Pokorného, Dolejšího, Tachecího, Kočího apod.)."

Podle výše uvedeného textu by se tedy příjmení Hradecký skloňovalo tímto způsobem (v závorkách je uveden tvar množného čísla):

1. p. Hradecký (Hradečtí)

2. p. Hradeckého (Hradecké)

3. p. Hradeckému (Hradeckým)

4. p. Hradeckého (Hradecké)

5. p. Hradecký (Hradečtí)

6. p. Hradeckém (Hradeckých)

7. p. Hradeckým (Hradeckými)

V 5. pádu u příjmení Kubec je podle výkladu v Internetové jazykové příručce možné používat obě možnosti (tedy Kubče i Kubci).

"I u jmen zakončených na měkkou nebo obojetnou souhlásku se vyskytuje v některých případech pohybné -e-, a to u jmen českých zakončených na -ec či -eš. U jmen zakončených na -ec se pohybné -e- v nepřímých pádech obvykle vypouští, jen výjimečně se ponechává, zpravidla v závislosti na rodinné tradici. Vypouští se u jmen jako Adamec, Jakubec, Němec, Rožec (2. p. Adamce, Jakubce, Němce, Rožce – 5. p. Adamče i Adamci, Jakubče i Jakubci, Němče i Němci, Rožče i Rožci), dvojí možnost je např. u jmen Kadlec, Švec (2. p. Kadlece, řidč. Kadlce, Švece i Ševce – 5. p. Kadl(e)ci, Šveci i Ševče). U jmen zakončených na -eš se pohybné -e-vypouští rovněž podle toho, jaká je rodinná tradice nositele jména (Hrubeš, Aleš, Dobeš – 2. p. Hrubeše i Hrubše, Aleše i Alše, Dobeše i Dobše – 5. p. Hrub(e)ši, Al(e)ši, Dob(e)ši). Ale u většiny jmen zakončených na -eš je -e- pevné, nepohybné a ponechává se (Beneš, Mareš – 2. p. Beneše, Mareše – 5. p. Beneši, Mareši)."

Použité zdroje

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=323

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=320#nadpis9