Skloňování příjmení

Text dotazu

Prosím mám prosbu jak se skloňuje Příjmení Novákovi
- jedná se mi o tvar
- Mám něco PRO MANŽELE NOVÁKOVI/Y?

Odpověď

Dobrý den,

na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR je k dispozici online jazyková příručka, na tomto odkazu

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=710&dotaz=man%C5%BEel%C3%A9%20sklo%C5%88ov%C3

naleznete skloňování příjmení, pokud použijeme příjmení k pojmenování rodiny jako celku:

2 Pojmenování rodiny jako celku
Pojmenovat rodinu jako celek můžeme buď příjmením, anebo spojením "rodina + příjmení".

Užijeme-li pouze příjmení, skloňujeme takto:
1. p.: přijeli k nám Novákovi, Novotných, Novotní; Hořeních, Hoření, Skotnických, Skotničtí; 2. p.: byli jsme u Novákových, u Nováků, u Novotných, Skotnických; 3. p.: k Novákovým, k Novákovům, k Novákům, k Novotným, Skotnickým není od nás daleko; 4. p.: potkali jsme Novákovy, Novotných, Novotné, Skotnických, Skotnické; 5. p.: vážení Novákovi, vážení Novotných, vážení Novotní, vážení Skotničtí, vážení Skotnických; 6. p.: mluvili jsme o Novákových, o Novotných, o Skotnických; 7. p.: přátelíme se s Novákovými, s Novotnými, se Skotnickými.
Hovorové (tedy vhodné spíše pro mluvenou varietu spisovného jazyka), často vnímané jako stylově nižší až familiární, zčásti též regionální je přijeli k nám Nováci, potkali jsme Nováky. Koncovka -i v 1. p., např. oba Pelnáři, Stuchlíci, Kovaříci je častější na Moravě. Zní-li však příjmení stejně jako jméno obecné, koncovka -i možná není, je třeba užít koncovky -ové: oba Kovářové.

Nespisovné je přijeli k nám Novákovic; tvar Novákovic je nesklonný.

Užijeme-li spojení podstatného jména rodina + tvaru příjmení, máme tyto
možnosti: Všechno nejlepší Vám přeje rodina Novákových, rodina Novákova, rodina Novotných, rodina Skotnických, Eva a Petr Skotnických, ojediněle a v závislosti na rodinné tradici i rodina Hořejší, rodina Novotná (vedle
běžnějšího: rodina Hořejších, rodina Novotných), nikoli však rodina Novotný.