Skloňování Pardubic

Text dotazu

V záhlaví připravované knížky je třeba uvést, že na její vydání přispěl "Magistrát města Pardubic" nebo "Magistrát města Pardubice"? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, skloňování města Pardubice naleznete v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český Akademie věd zde: http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=pardubice&Hledej=Hledej.

Pro váš příklad použijte tvar ve druhém pádě „Magistrát města Pardubic“ (podobně jako v uvedeném příkladu „Zlatá přilba města Pardubic“).

Ale protože nejsme jazykoví odborníci, ale knihovníci, pro podrobnější jazykový rozbor se můžete obrátit na jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český Akademie věd. http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Pardubice

dělení: Par-du-bi-ce

rod: ž.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

Pardubice

2. pád

Pardubic

3. pád

Pardubicím, Pardubicům

4. pád

Pardubice

5. pád

Pardubice

6. pád

Pardubicích

7. pád

Pardubicemi

příbuzná slova: Pardubičan, Pardubičanka, pardubický

příklady: první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic; Zlatá přilba města Pardubic; pardubičtí hygienici

poznámky k heslu: pomnožné; podoby obyvatelského jména Parduban, Pardubák, Pardubičák, které se v praxi poměrně často objevují, nejsou spisovné

Pardubice, -ic m. pomn. (3. -ům, -ím, 7. -mi, zast. -ci) město v Čechách:

   ♦ povědět někomu, zač je v P-ích perník vyčinit; poznat, zač (po čem) je v P-ích perník být potrestán, pykat;
pardubický (zast. a nář. pardubský Klicp.) příd.: p. perník;
Pardubicko, -a s. pardubický kraj

Odkaz: SSJČ