skloňování názvu Ledce

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak skloňovat místní podstatné jméno "Ledce".
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dle knihy "Naše místní jména a jak jich užívat" patří místní jméno Ledce do skupiny mužských pomnožných jmen zakončených na -ce. U těchto místních jmen převládá ve spisovném jazyce zakončení tvaru druhého pádu na -ů.

1.pád Ledce

2.pád Ledců

3.pád Ledcům

4.pád Ledce

6.pád Ledcích

7.pád Ledci

příd.jm. - ledecký

* POLÍVKOVÁ, Alena. Naše místní jména a jak jich užívat. 2., upr. a rozš. vyd. V Praze : Euromedia Group - Knižní klub, 2007. ISBN 978-80-242-1940-0.

* viz též http://www.rozhlas.cz/plzen/jazykovykoutek/_zprava/250829