Skloňování mužských příjmení

Text dotazu

Jak se skloňuje příjmení Šmeral, Kvíčala a Kučírek?

Odpověď

Dobrý den,
vysvětlení skloňování osobních jmen mužského rodu spolu s příklady naleznete v internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český AV ČR, která je volně dostupná na adrese http://www.ujc.cas.cz/, http://prirucka.ujc.cas.cz/. Vámi uvedená příjmení tak lze definovat podle uvedených informací.
Šmeral - Jména zakončená ve výslovnosti na souhlásku tvrdou nebo obojetnou skloňujeme podle tvrdého mužského vzoru "pán", resp. podvzoru "hoch". Tato jména skloňovaná pravidelně (Nezval, Brown, Čechov, Novák, Balog, Gogh, Hrách) mají ve 2. p. koncovku -a (Nezvala, Browna, Čechova, Nováka, Baloga, Gogha, Hrácha). V 5. p. mají koncovku -e (Nezvale, Browne, Čechove).
Kvíčala - Jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -a skloňujeme podle vzoru "předseda" (Ondra, Jarda, Svoboda, Hůla, Maxa, Gargantua, japonské jméno Akutagawa - 2. p. Ondry, Jardy, Svobody, Hůly, Maxy, Gargantuy, Akutagawy - 5. p. Ondro, Jardo, Svobodo, Hůlo, Maxo, Gargantuo, Akutagawo).
Kučírek - Jména, která mají před koncovou souhláskou pohybné -e-, -o- či -a- (typ Štěpánek, Machek, Vepřek, Pavel, Chmel, Karol, Dubak, Winter, Wolker). U jmen zakončených na -ek v nepřímých pádech pohybné -e- vypouštíme (2. p.  Zdeňka, Štěpánka, Machka - 5. p. Zdeňku, Štěpánku, Machku). Mluvnice připouštějí výjimku tam, kde by vypuštěním samohlásky mohla vzniknout obtížně vyslovitelná souhlásková skupina (2. p. Vepřeka i Vepřka - 5. p. Vepřeku i Vepřku). V takových případech je obvykle rozhodující rodinná tradice nositele jména. Pohybné -e- lze rovněž ponechat u jmen jiného než českého původu, případně těch, jejichž nositel je cizinec, i když původ jména může být český, resp. slovanský (Jelinek - 2. p. Jelineka - 5. p. Jelineku).

Podrobnější informace a specifické příklady naleznete v příručce http://prirucka.ujc.cas.cz/ pod bodem "Skloňování osobních jmen". Pokud byste potřeboval/-a podrobnější jazykové vysvětlení, doporučujeme Vám obrátit se na Jazykovou poradnu již zmíněného Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).