Skloňování mužského příjmení Pomeje

Text dotazu

Skloňuje se mužské příjmení Pomeje podle vzoru soudce? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

ano, mělo by se skloňovat podle vzoru soudce -  viz příručka  Ústavu pro jazyk český AV ČR:

"Domácí jména zakončená ve výslovnosti i v písmu na -e (Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě) se bez ohledu na to, zda koncové hlásce předchází tvrdá, měkká, nebo obojetná souhláska, tradičně skloňují podle vzoru "soudce" (2. i 5. p. Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě). V současnosti se však u těchto jmen, především pokud koncovce předchází tvrdá nebo obojetná souhláska (ale stále častěji i u jmen ostatních), prosazuje tzv. zájmenné skloňování, ze kterého lze lépe odvodit základní podobu jména, což znamená, že za celé jméno se připojují v nepřímých pádech zájmenné koncovky. Přestože u jmen, ve kterých koncovému -e předchází měkká souhláska, není zájmenné skloňování dosud kodifikováno, domníváme se, že ani zde už je v současnosti nelze hodnotit jako chybné: 2., 4. p. Nevoleho, Purkyněho, Skameneho, Kubiceho, Skočdopoleho, Osolsoběho - 3. p. Nevolemu, Purkyněmu, Skamenemu, Kubicemu, Skočdopolemu, Osolsoběmu - 5. p. Nevole, Purkyně, Skamene, Kubice, Skočdopole, Osolsobě - 6., 7. p. Nevolem, Purkyněm, Skamenem, Kubicem, Skočdopolem, Osolsoběm. U některých frekventovanějších a známějších jmen se zájmenný způsob dokonce prosadil jako základní.

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru "kuře" (Poupě, Hrabě, Dítě, Kníže), můžeme skloňovat podle vzoru "soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et-/-ět- (2., 4. p. Poupě i Poupěte, Hrabě i Hraběte, Dítě i Dítěte, Kníže i Knížete). Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici."

Použité zdroje

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=322