Skloňování místního jména Mladá Boleslav

Text dotazu

Dobrý den , zajímalo by mě proč se píše Mladá Boleslav, když Boleslav je mužské jméno. Logické by bylo Mladý Boleslav a nebo Mladá Boleslava.

Odpověď

Dobrý den,

místní jméno „Boleslav“ a osobní jméno „Boleslav“ jsou sice v současné češtině homonymní (mají stejnou zvukovou a grafickou podobu), jejich původ je ovšem odlišný. Místní jméno vzniklo odvozením z osobního jména „Boleslav“ pomocí přívlastkové přípony „-jъ“ a původně znamenalo „Boleslavův (hrad)“. Toto jméno bylo v ženském rodu, pozůstatkem přípony „-jъ“ je dnešní měkké skloňování podle vzoru „kost“: Boleslav, bez Boleslavi. Podobným způsobem vznikla mnohá další slovanská místní jména, viz např. „Plzeň“ (z osobního jména „Plzen“ – „Plznův (hrad)“), „Olomouc“ (z osobního jména „Olomút“ – „Olomútův (hrad)“, v tomto názvu se však posléze koncové „-t-„ před „-j-„ změkčilo v „-c-„).
Jak pro Starou, tak pro Mladou Boleslav se už od 10. století používaly rozlišovací přívlastky, které se časem měnily. V 16. století se ustálily přívlastky „Stará“ a „Mladá“ v ženském rodě. Nacházíme-li přesto v 17. a 18. století přívlastek („Starý“, „Mladý“) v mužském rodě, je to jen tvar kancelářský, nikoli tvar živý, lidový.

Zdroje:

Lutterer, I. – Kropáček, L. – Huňáček, V.: Původ zeměpisných jmen. Praha: Mladá fronta, 1976

Profous, A.: Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. Praha: Česká akademie věd a umění, 1949