Skloňování místních jmen

Text dotazu

Dotaz:
Podle jakého vzoru se skloňují názvy obcí:
Lažánky, Chudčice?

Odpověď

Dobrý den,

jedná se o problematiku skloňování pomnožných zeměpisných jmen. Základní poučení o tom najdete v této mluvnici (str. 376 an.):

Mluvnice češtiny : vysokošk. učebnice pro stud. filozof. a pedagog. fakult, aprobace čes. jazyk. [Díl] 2, Tvarosloví / Jan Petr ...[aj.] ; přebal a vazba Jaroslav Krouz. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1986. -- 536 s. : tb. ; 22 cm.

V těchto případech skloňování často kolísá, protože je oslabené povědomí přirozeného rodu, a vzhledem ke vzorům se objevují odchylky (obvyklá je především nulová koncovka ve druhém pádě, bez ohledu na vzor). Jde tu o vzory ženského nebo mužského rodu. Konkrétně Chudčice (a jména na -ice) se skloňují podle množného čísla vzoru růže (typ ulice), Lažánky mají nejblíže k plurálu vzoru žena.