Skloňování jména O'Malley

Text dotazu

Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit, jak správně skloňovat příjmení O'Malley? Hlavně vokativ mi dělá problém. Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověď

Dobrý den,

cizí příjmení zakončená na -ay či ey (jako v případě příjmení O´Malley) se v češtině skloňují pomocí zájmenných koncovek. U tohoto typu se grafická a zvuková forma rozcházejí. V grafické podobě se pak často uplatňují tvary podle vzoru muž.

Definice z Internetové jazykové příručky Ústavu pro jazyk Český AV ČR, kterou vytvořili jazykový odborníci:
1. Jména zakončená ve výslovnosti na [i], ale v písmu na jiné samohláskové písmeno či skupinu písmen (Shelley, Tracey, Blanqui, Péguy, Raimu) :
Jména zakončená ve výslovnosti na [i], ale v grafice na jiné samohláskové písmeno či skupinu samohláskových písmen (-ey, -ui, -uy, -u apod.) se skloňují pomocí zájmenných koncovek: Shelley [šeli], Tracey [trejsi], Blanqui [blanki], Péguy [pégi], Raimu [remi] - 2. p. Shelleyho, Cheneyho, Blanquiho, Péguyho, Raimuho. ( http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=323)

2. Životná mužská podstatná jména zakončená na -i/-y (typ kuli, grizzly) Do této skupiny patří slova: kuli, aguti, efendi, hadži, kivi, okapi, pekari, regenschori, yetti; dandy, pony, grizzly, husky.
Zakončení tvoří součást základu, k němuž se ve všech pádech jednotného čísla připojují zájmenné koncovky; v popisu množného čísla nejsou příručky zcela jednotné, doporučujeme skloňování podle vzoru "muž" nebo zájmenné:

   č. jednotné                                               č. množné
1. p. kuli/grizzly                               1. p. kuliové, kuli/grizzlyové, grizzly
2. p. kuliho/grizzlyho                       2. p. kuliů, kulich/gryzzlyů, grizzlych
3. p. kulimu/grizzlymu                      3. p. kuliům, kulim/grizzlyům, grizzlym
4. p. kuliho/grizzlyho                        4. p. kulie, kuli/grizzlye, grizzly
5. p. kuli/grizzly                                5. p. kuliové, kuli/grizzlyové, grizzly
6. p. kulim/grizzlym                          6. p. kuliích, kulich/grizzlyích, grizzlych
7. p. kulim/grizzlym                          7. p. kulii, kulimi/grizzlyi, grizzlymi

Pozn.: PČP uvádějí v 1. p. množného čísla jen podoby grizzlyové, ponyové, ale SSČ i MČ2 mají v množném čísle dubletní tvary: grizzly, grizzlyové, pony, ponyové atd. (http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=230)

Podle tohoto vzoru by se tedy mělo příjmení O´Malley skloňovat takto:

Jednotné číslo:
1. pád O´Malley
2. pád O´Malleyho
3. pád O´Malleymu
4. pád O´Malleyho
5. pád O´Malley
6. pád O´Malleym
7. pád O´Malleym

Zdroje:

* http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/
* http://www.csfd.cz/tvurce/20940-mike-omalley/
* KUČERA, Jiří; ZEMAN, Jiří. Výslovnost a skloňování cizích osobních jmen v češtině : Anglická osobní jména. 1. vyd. Hradec Králové : Gaudeamus, 1998. ISBN 80-7041-482-0.