sklonovani jmena Menzel

Text dotazu

Sdělte mi, prosím, jak vypadá písemná podoba jména režiséra Jiřího Menzela v jednotlivých pádech. Nevím si s tím rady. Srdečný dík.

Odpověď

Dobrý den,

pro zjištění správnosti u různých gramatických jevů v češtině, doporučujeme Jazykovou poradnu, Internetovou jazykovou příručku na webových stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/.

Internetová jazyková příručka praví:

Jména, která mají před koncovou souhláskou pohybné -e-, -o- či -a-

V případě pohybného -e- jde o tyto typy jmen: jména zakončená na -ek (Štěpánek, Zdenek, Machek, Prošek, Macháček, Vepřek), -el (Zavřel, Strnadel, Pavel, Karel, Chmel, Nobel, Havel, Menzel) a -er (Wolker, Winter, Peter, Kanzelsberger, Dientzenhoffer).

Jména zakončená na -el ve vypouštění -e- kolísají. U jmen běžných, obvyklých, zpravidla původně křestních (i když mohou být ve funkci příjmení) se pohybné -e- v nepřímých pádech vypouští (2. p. Pavla, Karla, Havla), u českých jmen, kde -e- je součástí kmene slova, se ponechává (2. p. Zavřela, Strnadela, Chmela). U jmen cizího původu záleží na tom, zda je nositelem cizinec (pak se -e- obvykle ponechává: 2. p. Nobela, Schlegela), nebo Čech. Pokud je nositelem jména Čech, rozhoduje rodinná tradice, zda -e- ponechávat, či vypouštět (2. p. Menzela i Menzla – 5. p. Menzele i Menzle). Pokud se -e- ponechává ve výslovnosti, zachovává se v nepřímých pádech i v grafické podobě. Pokud se -e- nevyslovuje, v grafické podobě ho v nepřímých pádech vypouštíme (Schlegel [šlégl] – 2. p. Schlegla [šlégla] × Schlegel [šlégel] – 2. p. Schlegela [šlégela]).  Ponecháváme ho vždy tam, kde by jeho vypuštěním vznikla obtížně vyslovitelná souhlásková skupina. V 5. p. mají tato jména koncovku -e (Pavle, Zavřele, Schleg(e)le, Chmele), ale u některých jmen (tam, kde se pohybné -e- nevypouští) se objevuje i koncovka -i, u některých jmen dochází ke kolísání (Gabrieli i Gabriele, Rafaeli i Rafaele, Nobeli i Nobele, Anděli i Anděle). Zvláštním případem je jméno Michael. Čteme-li jej česky, má v 5. p. koncovku -i (Michaeli), čteme-li jej anglicky [majkl], má koncovku -e (Michaele [majkle]).

Menzel

dělení: Men-zel

výslovnost: [mencl; menzl; mencel; menzel]

1. pád

Menzel

2. pád

Menzela, Menzla

3. pád

Menzelovi, Menzlovi

4. pád

Menzela, Menzla

5. pád

Menzeli, Menzle, Menzele

6. pád

Menzelovi, Menzlovi

7. pád

Menzelem, Menzlem