Skloňování jména Lake

Text dotazu

Dobrý den, narazil jsem na problém a nejsem si jist, jak ho vyřešit. Chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte, jak se skloňuje cizí jméno Lake. Našel jsem několik článků, kde popisují skloňování cizích jmen, ale nějak jsem si nemohl vybrat, které téma zrovna patří pro toto jméno.

Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

Cizí jména zakončená tvrdou nebo obojetnou souhláskou a koncovým -e se skloňují podle vzoru pán - viz článek na stránkách  Ústavu pro jazyk český AV ČR:

"Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i v písmu na -e (typ Goethe, Tille, Dante, Jorge, Rjúnosuke, Croce, Nietzsche, Miškeje, E, Cche) Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i v písmu na -e skloňujeme podle toho, která souhláska koncovému -e předchází. Předchází-li tvrdá nebo obojetná souhláska (kromě s, z), skloňujeme jména podle vzoru "pán" nebo pomocí zájmenných koncovek. I když u jmen známých stále převládá spíše tradiční skloňování podle vzoru "pán", zájmenné skloňování je dnes stále užívanější i u nich, protože je z pádových tvarů lépe rozpoznatelná základní podoba jména (1., 5. p. Goethe, Niederle, Tille, Šebrle, Dante, Arne, Rilke, Teige, španělské jméno Jorge [chorche], japonské jméno Rjúnosuke - 2. p. Goetha i Goetheho, Niederla i Niederleho, Tilla (řidč.) i Tilleho, Šebrla i Šebrleho, Danta i Danteho, Arna i Arneho, Rilka i Rilkeho, Teiga i Teigeho, Jorga (řidč.) i Jorgeho, Rjúnosuka i Rjúnosukeho). Pokud koncovému -e předchází ve výslovnosti měkká souhláska nebo s, z, skloňujeme jméno buď podle vzoru "soudce", nebo stejně jako u předchozího typu stále častěji i pomocí zájmenných koncovek (1., 5. p. Croce [kroče], Veronese, Nietzsche, Schultze, portugalské jméno Jorge [žorže], slovenské jméno Miškeje - 2. p. Croce i Croceho, Veronese i Veroneseho, Nietzsche i Nietzscheho, Schultze i Schultzeho, Jorge i Jorgeho, Miškeje i Miškejeho)."

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=322