skloňování jména a příjmení

Text dotazu

Dobrý den, je správně tento dativ : panu Romanu Moravčíkovi?

Odpověď

Dobrý den,

dotazy na českou gramatiku je lepší směrovat  Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/. Domníváme se ale, že tvar, který jste uvedla, je správný, viz Internetová jazyková příručka:

U několikaslovného výrazu (často spojení rodného jména a příjmení, popř. titulu a jména) se koncovka -ovi připojuje zpravidla jen k poslednímu členu, popř. se koncovky -ovi -u/-i střídají, u posledního slova je však -ovi: přejeme panu doktoru Tomáši Svobodovi mnoho úspěchů (přejeme panu doktorovi Tomáši Svobodovi), uděluje inženýru Davidu Němečkovi za přínos…

Pozn.: V běžných, neformálních projevech se prosazuje spíše koncovka -ovi: magistrovi Radkovi Havlíčkovi.

Koncovku -u mají pouze jména vzoru „pán“ (doktoru, inženýru, profesoru), a to obvykle ve spojení s osobním jménem: profesoru Benediktovi. Podstatná jména člověk bůh mívají obvykle koncovku -u i tehdy, stojí-li samostatně: žádnému cizímu člověku nevěř, mluvil vždy o bohu. Rovněž ve spojení typu pan Dvořák je pravidelně pouze krátký tvar: panu Dvořákovi.

Zdroj: http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=224