skloňování cizích vlastních jmen

Text dotazu

Dobrý den,
zajímalo by mě prosím, jak se skloňují jména hlavních postav knihy Manon Lescaut - Manon, des Grieux a Tiberge. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Vaši otázku lze najít přímo v díle Manon Lescaut, případně v Internetové jazykové příručce Ústavu pro jazyk český:

Tiberge

1. Tiberge

2. Tiberge

3. Tibergeovi

4. Tiberge

5. Tibergi

6. Tibergovi

7. Tibergem

Manon

1. Manon

2. Manon

3. Manon

4. Manon

5. Manon

6. Manon

7. Manon

des Grieux

1. des Grieux

2. des Grieuxe

3. des Grieuxovi

4. des Grieuxe

5. des Grieux

6. des Grieuxovi

7. des Grieuxem

Použité zdroje

NEZVAL, Vítězslav. Manon Lescaut: hra o sedmi obrazech podle románu Abbé Prévosta. 2. vyd. v Díle. Praha: Čsl. spisovatel, 1956.

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=322