skloňování cizích křestních jmen

Text dotazu

Dobrý den, prosím o radu, jak skloňovat ženské jméno Clare. Přesněji, jak to napsat ve všech pádech.

Odpověď

Dobrý den, dle Internetové jazykové příručky, kterou spravuje Ústav pro jazyk český AV ČR , odkaz viz. http://prirucka.ujc.cas.cz/ je ženské jméno Clare nesklonné.
Patří do kategorie jmen zakončených v pravopise na -e, ve výslovnosti na souhlásku. Výjimku mohou tvořit francouzská jména zakončená němým -e, která mají i svou českou obdobu zakončenou na -a (Louise - Luisa, Elise - Elisa, Adrienne - Adriana), lze je skloňovat také podle vzoru "žena" (2. p. Louisy, Elisy, Adrienny). Většinou se však volí nepočeštěná a tím pádem i nesklonná podoba jmen, tzn. ve všech pádech je použito "Clare".