Skloňování číslovek

Text dotazu

Prosím o vyjádření, zda ve formulaci,"Neplatící
diváci dluží České televizi sta miliony korun",je tvar číslovky správný či
nikoliv.

Odpověď

Dobrý den,

české číslovky mají částečně vlastní skloňování, částečně se skloňují podle vzorů podstatných a přídavných jmen.

Některé základní číslovky se skloňují podle jiných vzorů: sto jako město, tisíc nebo zastaralé mandel jako stroj, milion nebo tucet jako hrad, miliarda nebo kopa jako žena, půle jako růže atd.

skloňování číslovky sto

jednotné číslo množné číslo

1. pád sto sta

2. pád sta set

3. pád stu stům

4. pád sto sta

5. pád sto sta

6. pád stu stech

7. pád stem sty

příklady: sto padesát tři; asi sto lidí se sešlo před magistrátem, aby protestovalo/protestovali proti plánované stavbě...

poznámky k heslu:

ve spojení s výrazem dvě má tvar 1. p. mn. č. podobu stě (dvě stě); ve spojení s počítaným předmětem může zůstat výraz sto nesklonný (ke stu korun/korunám i ke sto korunám).

zdroj :

http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=sta

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cesk%C3%A9_%C4%8D%C3%ADslovky