skloňování

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, který nám vrtá již pár dní hlavou. Rádi bychom vyskloňovali slovní spojení "dno sklenice" v množném i jednotném čísle. Děkujeme za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

Co se týče Vašeho dotazu, tak skloňování slovního spojení „dno sklenice“ vypadá takto:

                                                                                   jednotné číslo               množné číslo

1.pád   nominativ                     (kdo, co)                     dno sklenice                 dna sklenic

2.pád   genitiv                          (koho, čeho)                dna sklenice                 den sklenic

3.pád   dativ                             (komu, čemu)              dnu sklenice                 dnům sklenic

4.pád   akuzativ                       (koho, co)                   dno sklenice                 dna sklenic

5.pád   vokativ             (oslovujeme, voláme)               dno sklenice                 dna sklenic

6.pád   lokativ                          (kom, čem)                  dně sklenice                 dnech sklenic

7.pád   instrumentál                  (kým, čím)                   dnem sklenice              dny sklenic

Odkazy:

Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9.

Především pak:

Internetová jazyková příručka. [online].[cit.2010-03-03]. Dostupné na URL: <http://prirucka.ujc.cas.cz/>.