sklářský průmysl - zaměstnanost

Text dotazu

Dobrý den,
mohu se ještě na něco zeptat? na czso.cz jsem našel, že sklářský průmysl v Libereckém kraji zaměstnával v roce 2000 přes 100000 lidí. V roce 2001 to bylo 5600. V roce 2003 to bylo přes 13 000. Je nějaký důvod, proč vznikaly takové propady a nárůsty? A ještě, jestli se mohu zeptat, proč jsou největší mzdy ve sklářském průmyslu v Jihočeském kraji.

Odpověď

Dobrý den,

lze se domnívat, že obecně poklesy v zaměstnanosti ve sklářském průmyslu jsou způsobeny propouštěním v důsledku mechanizace, zdokonalování výrobních strojů a automatizování linek, kdy již pro výrobu skla není potřeba tolik zaměstnanců. K výkyvům v počtu zaměstnanců mohlo také docházet v důsledku snížené a vzápětí zvýšené poptávce po skle, kterou mohlo ovlivnit více faktorů.

Co se týče rozdílů ve výši mezd v porovnání dvou různých krajů, může to být způsobeno například tím, že každý z krajů se věnuje převážně výrobě jiného druhu skla (př. ploché, obalové, skleněná vlákna, užitkové sklo) a podle náročnosti této výroby se liší také platy.

„Vývoj průměrného počtu pracovníků ve sklářském průmyslu je ve srovnání s rokem 1991 (1991 = 100 %) znázorněn v grafech na Obr. 2.3 a na Obr. 2.4. Celkový počet zaměstnanců ve sklářském průmyslu byl v roce 2011 na úrovni 41 % ve srovnání s rokem 1991. Největší propad byl v užitkovém skle při poklesu na 17 % proti roku 1991 (z počtu 18 992 pracovníků na 3 254). Změna byla v této agregaci a v agregaci ostatní sklo zpočátku způsobena vzrůstající mechanizací a přesunem nejméně kvalifikované práce do malých soukromých firem, které nejsou ve statistikách zahrnuty. V letech 2002 až 2009 je pokles dán propouštěním. V obalovém skle poklesl počet pracovníků z 3 153 v roce 1991 na 1 319 v roce 2009 (pokles na 40 % roku 1991), což bylo způsobeno především zaváděním progresivnějších technologií.“ *HOTAŘ, Vlastimil a kol. Ekonomický, sociální a kulturní význam sklářského a bižuterního průmyslu v České republice [online]. Liberec: [Technická univerzita Liberec], 15. 3. 2013, s. 124 [cit. 2016-03-10]. Dostupné z: http://www.socialnidialog.cz/images/stories/Analyzy/Analyza_Sklarsky_prumysl.pdf

Pokud chceme vysvětlit nárůst počtu zaměstnanců ve sklářském průmyslu v libereckém kraji v roce 2003, lze se podívat na tabulku č. 4 v níže citované akademické práci a domnívat se, že tento nárůst byl způsoben větší specializací na výrobu obalového skla a skleněných vláken, které jsou náročnější v nárocích na pracovní sílu (nepodložený obecný příklad).

Výkyvy v zaměstnanosti ve sklářském průmyslu v Libereckém kraji šli pravděpodobně také ruku v ruce s pádem velkých sklářských firem jako je Jablonex group či Crystalex Nový bor, který se řadil mezi největší sklárny světa a vyráběl asi 90 % skla v ČR a zaměstnával hodně zaměstnanců.

Zdroje, z kterých se můžete na dané téma dozvědět více: