Skandinávie

Text dotazu

Dobrý den , chtěla bych se zeptat na dějiny skandinávie a dánska ve středověku.Do jakého kultůrního a náboženského okruhu patřila.Byly v tomto období vazby na české zěme?

Odpověď

Dobrý den,

severní Evropa se vyvíjela v odlišném duchu i prostředí než zbytek Evropy. Za počátek středověku je obecně považován rok 476, kdy došlo k pádu Západořímské říše. V období přechodu od starověku ke středověku zůstávala skandinávská oblast stranou velkého stěhování národů ve 4.-6. století, ačkoli dle archeologických nálezů lze potvrdit, že k pohybům národů došlo i v této oblasti, setkáváme se např. s vnitřní kolonizací. Již od 6. století je doložen vznik prvních království, z nichž pochází legendární skandinávské dynastie. Panovníci ovšem nebyli schopni zcela ovládnout obrovské území severských zemí - kmenová šlechta měla stále silné postavení. Až do 10. století byla pro skandinávské obyvatele charakteristická pohanská víra ( o postavách severské mytologie se lze dočíst v mnoha publikacích, viz seznam literatury v závěru odpovědi). Jakousi obdobu evropského stěhování národů se staly vikingské výpravy, které ovšem byly odlišné formou (tažení po vodě) a počtem obyvatelstva. Výpravy měly také obchodní, "pirátské" a kolonizační důvody.  Po celé 8., 9., 10. století jsou známy výpravy Vikingů. Kromě výbojů znamenala vikingská epocha také formování státní jednoty a vzniku skandinávských národností. Skandinávská království, jež vznikla jako barbarská, se postupně stávala organizacemi vládnoucí třídy, raně feudálními státy. Celá vikingská epocha (9-10. století) představovala vzestup celkové duchovní kultury seveřanů - jak po stránce písma, tak i ve výtvarném či literárním umění.

Po vikingském období přichází období feudální (11-13. století), tak jak známe jeho podstatu i z našich dějin, zároveň rostla královská moc. V tomto období lze také vypozorovat významné vazby na české země, neboť ženou Valdemara II. byla dcera českého krále Přemysla Otakara I a Adléty Míšeňské, Markéta, v Dánsku nazývaná Dagmar. Pevnější postavení si spolu s panovníky zajišťovala také církev. Výrazné změny ve společnosti se samozřejmě odrážely také v kultuře a duchovním životě.

14. a 15. století bylo ve znamení období feudálních unií, sjednocování jednotlivých království a rozvoji měst a  řemesel. V tomto období např. Markéta Dánská sjednotila všechna tři království pod názvem Kalmarská unie, oficiálně založená v roce 1397. Tato unie obsahovala mimo území Norska, Švédska a Dánska i Faerské ostrovy, Grónsko, Island a většinu území dnešního Finska.

16. století, které je předělem mezi středověkem a novověkem se vyznačovalo reformací, hospodářským vzestupem a boji o převahu nad Baltem.

Toto jsou pouze velmi stručné náčrty dějí skandinávských zemí. Jak již bylo řečeno, severní Evropa prodělávala odlišný vývoj než zbytek Evropy a bohužel není v možnostech ani v náplni služby Ptejte se knihovny vypisovat podrobné přehledy dějin jednotlivých zemí. Přehled o historii Skandinávie a také mnoho detailních a zajímavých informací získáte z knih, které se zabývají dějinami jednotlivých států i severní Evropy jako celkem. uvádíme Vám příklady knih, které můžete v případě zájmu využít pro další studium:

* KAN, Aleksandr Sergejevič. Dějiny skandinávských zemí. Vyd. 1. Praha: Svoboda, 1983. 450 s.

* HROCH, Miroslav, KADEČKOVÁ, Helena a BAKKE, Elisabeth. Dějiny Norska. Vyd. 1. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005. 340 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-407-6.

* KADEČKOVÁ, Helena. Dějiny Islandu. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 308 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-408-4.

* JUTIKKALA, Eino a PIRINEN, Kauko. Dějiny Finska. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 408 s. Dějiny států. ISBN 80-7106-406-8.

* BUSCK, Steen, ed. a POULSEN, Henning, ed. Dějiny Dánska. 1. vyd. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2007. 427 s. Dějiny států. ISBN 978-80-7106-908-9.

* VLČKOVÁ, Jitka. Encyklopedie mytologie germánských a severských národů. 2. vyd. Praha: Libri, 2006. 255 s. ISBN 80-7277-177-9.

* PAGE, R. I. Severské mýty. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 131 s. ISBN 80-7106-218-9.

Využít můžete také internetové odkazy, u nich ovšem nemůžeme ručit za jejich věrohodnost:

http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Norska

http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_D%C3%A1nska#St.C5.99edov.C4.9Bk - http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Finska

http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_%C5%A0v%C3%A9dska