Sissi

Text dotazu

Sdělte mi prosím, jak vznikla přezdívka
předposlední rakousko-uherské císařovny a proč se píše někdy "Sisi" a jindy
"Sissi", a to i v německých pramenech.

Odpověď

Dobrý den,

přezdívka je neoficiální jméno (či jeho podoba) nějaké konkrétní osoby (osob, organizací, věcí, apod.), které člověk získá v průběhu života.

Může se jednat o jméno domácké, popřípadě o nějakou formu zkomoleniny oficiálního jména občanského (hypokoristikon). Zpravidla se však jedná o oslovení pocházející z nějaké větší sociální, pracovní či společenské skupiny osob, která dotyčného zná (např. rodina, škola, oddíl, soubor, apod.). Přezdívka často popisuje nějaký zvláštní znak příslušné osoby.

V církvi mají roli zčásti podobnou přezdívce řeholní jména, která lidem vstupujícím do řádu zpravidla vybírá jejich představený a která mají vyjádřit začátek nové životní etapy a (podobně jako křestní a biřmovací jména) vyjádřit patronát určitého světce. Podobná praxe je i v mnoha různých dalších náboženských, zájmových i jiných komunitách.

Na rozdíl od uměleckého pseudonymu, jejž si každý tvůrce obvykle vymýšlí sám o své svobodné vůli, přezdívky obvykle vymýšlejí a zavádějí lidé z okolí, a to někdy po dohodě s těmi, jichž se týkají, a jindy jsou dotčené osobě dokonce i vnuceny proti její vůli nebo používány bez jejího vědomí.

Ve starších textech se nazývá tato přezdívka "příslotek" (jedná se například o přezdívky, kterými děti ve škole označují své učitele nebo vězni své dozorce).

Není tedy možné je historicky doložit a stanovit u nich jazyková pravidla, protože se nejedná o základní jména.

Kniha "Sisi - moderní žena" se zmiňuje o tom, že Alžbětě Amálii Evžénii rodiče nejprve říkali Lisi (domácí podoba jména Alžběta), z čehož byla pravděpodobně později odvozena přezdívka Sisi.

Zmínku o původu přezdívky císařovny Alžběty jsme nalezli také v knize S.Sirotkové : Říkali mi Sisi,(Nakladatelství Petrklíč, 2008), citujeme : "Tatínek to vymyslel, říkají mi Sisi". Toto prohlášení ale není ničím podložené, prameny ze kterých autorka čerpala nejsou uvedeny.

Pokud jde o přepis této přezdívky jsou užívány obě varianty : Sisi i Sissi.

Příklady přezdívek :

Helena,zvaná Néné -bavorská princezna z rodu Wittelsbachů - starší sestra Alžběty Alžběta, zvaná Sisi - rakouská císařovna a předposlední česká královna - mladší sestra Heleny Starý či Starej Procházka - rakouský císař František Josef I.

zdroj :

http://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ezd%C3%ADvka

http://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Josef_I.

Größing, Sigrid-Maria. Sisi : moderní žena. 1. vyd. Praha : Ikar, 2009. ISBN 978-80-249-1262-2.

Sirotková, Soňa. Říkali mi Sisi : (vyprávění minulého života).[Praha] : Petrklíč, 2008. ISBN 978-80-7229-197-7.