Šimon Brož z Horštejna

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych zjistit více biografických údajů k svatovítskému proboštovi, který žil v 1. pol. 17. stol. jménem Šimon Brož z Horštejna (Simon Brosius ab Horsstein), případně doporučit prameny.
Děkuji a přeji hezký den

Odpověď

Dobrý den,

Šimon Brož (Brosius) z Horštejna ( narozen v 2. pol. 16. století v Horšově Týně, + 13.1. 1642, kaple sv. Jana Křtitele v chrámu sv. Víta na Pražském hradě), chovanec jezuitského semináře sv. Václava v Praze, později (1600) metropolitním kanovníkem a kanovníkem vyšehradským a budyšínským, děkanem metropolitní kapituly (1604), proboštem (1614) a od roku 1626 světícím biskupem a arcibiskupem trapezunským. V roce 1606 byl císařem Rudolfem II.  povýšen do šlechtického stavu a  Ferdinand II. jej jmenoval císařským falckrabětem.

Kromě horlivého prosazování víry se zasloužil také o znovuobnovení tradice písně "Hospodine pomiluj ny", kterou upravil pro potřeby své doby a přeložil do latiny. Vydal latinské pojednání o zázračném obrazu Bolestné Matky Boží u sv. Jakuba na Starém Městě a obnovil starodávnou úctu k tomuto obrazu.  Dále se zasloužil o navrácení panství Volyně proboštu hlavního chrámu.  Při svém působení nezapomínal ani na svůj rodný kraj a v době obléhání Plzně vojskem generála Mansfelda půjčil Plzni potřebnou sumu na zaplacení vojenského poplatku. Je taktéž zakladatelem nadace, která platila výdaje za studium jednoho studenta na jezuitské koleji sv. Klimenta v Praze. Později tato nadace přešla na kanovníka sv. Bartoloměje.

V rámci svého působení  ve Svatovítském chrámu nechal vymalovat klenbu v kapli sv. Václava v chrámu sv. Víta (dodnes je zde v rohu k vidění jeho znak a monogram).

(Uvedené informace pocházejí z:

* Slovník naučný / Redaktor: Frant. Lad. Rieger. - Praha : Kober & Markgraf, 1860-1890. - 12 dílů

*  Český slovník bohovědný / pořádají Jos. Tumpach a Ant. Podlaha; vydává Václav Kotrba. - Praha : Cyrillo-Methodějská knihtiskárna a nakladatelství V. Kotrba, 1912-1938. - 5 dílů: A-Itálie

* článek Znaky a pečetě českých duchovních ze 17. a 18. století : http://www.heraldicka-spol.net/rocenky/scan/es/es02.pdf (strana 10 )

Další doporučená literatura k tématu:

* Československý hudební slovník osob a institucí / redaktoři: Gracian Černušák, Bohumír Štědroň, Zdenko Nováček. - Praha : Státní hudební vydavatelství, 1963-1965. - Sv. 1-2.

* Vopravil, J.: Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře / zpracoval J. Vopravil. - Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973

* Balbinus, Bohuslaus: Bohuslai Balbini Bohemia docta / opus posthumun editum, notisque illustratum ab Raphaele Ungar. - Pragae : Hagen, 1776-1780. - 3 Bde

* Allgemeines Gelehrten-Lexicon : Fortsetzung und Ergänzungen zu Christian Gottlieb Jöchers allgemeinem Gelehrten-Lexico, worin die Schriftsteller aller Stände nach ihren vornehmsten Lebensumständen und Schriften beschrieben werden / von Johann Christoph Adelung. [Bd. 3-6] von Heinrich Wilhelm Rotermund. [Bd. 7] von Otto Günther. - Leipzig [et al.] : Gleditsch [et al.], 1784-1897. - 7 Bde

* Truhlář, Antonín: Rukovět' k pisemnictví humanistickému, zvláště básnickému v Čechách a na Moravě ve století XVI. / sestavil Anonín Truhlář, doplnil a vydal Karel Hrdina. - Praha : Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, 1918. - Díl 1 (Abel - Collinus)

* Československý hudební slovník osob a institucí / redaktoři: Gracian Černušák, Bohumír Štědroň, Zdenko Nováček. - Praha : Státní hudební vydavatelství, 1963-1965. - Sv. 1-2

* Frind, Anton: Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag : zur neunhundertjährigen Jubelfeier der Errichtung des Prager Bisthums verfasst und dem Liebesfonde zur Unterstützung bedürftiger Priester gewidmet / von Anton Frind. - Prag : Selbstverlag des Verfassers, 1873

* Ottův slovník naučný : illustrovaná encyklopedie obecných vědomostí. - Praha : Otto, 1888-1909. - 28 dílů

* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. - Praha : "Československý kompas", 1925-1933. - 7 dílů (World Biographical Index Online -licencovaná online databáze (http://www.nkp.cz/katalogy-a-db/licencovane-db/prehled-lic-zdroju) ,mikrofiše k databázi jsou dostupné ve Studovně meziknihovních služeb v rámci Referenčního centra Národní knihovny ČR)