Šifry autorů z ČR a SR

Text dotazu

Dobrý den,

během zpracovávání článků z různých starších periodik pro potřeby publikování jsem narazil na šifry autorů, které potřebuji identifikovat z důvodu autorských práv. Bohužel se mi nepodařilo najít bližší informace o jejich jménech a datu úmrtí. Věděli byste mě poradit s identifikací těchto šifer a kryptonymů? Nebo poradit, kdo by mohl vědět identifikovat tyto šifry?

Jako příklad uvádím na konci mailu některé šifry/pseudonymy + název novin, kde byly publikovány + rok publikování.

Šifry:
-on- — Národní listy – 1889
-pL — Národní listy – 1940
nk. — Národní listy – 1934
Ferdinad Mačenka — Národní listy – 1904
Martin Prigle – Národní politika – 1895
uh — Národní politika – 1931
Bezejmnenný — Selské listy – 1908
št — Lidové noviny – 1922
kb — Lidové noviny – 1928
bt — Lidové noviny – 1935
jv — Lidové noviny – 1928
zg — Lidové noviny – 1928
ok — Lidové noviny – 1935
in — Lidové noviny – 1935
ix — Lidové noviny – 1928
čkk — Rovnost – 1925
čtk — Čech – 1927
-mkr- — Moravská orlice – 1927
-n- — Expres/Polední list - 1935

Slovenská republika
J. G. — Slovenský svet – 1925
H. — Slovenský národ – 1926
A.O. — Trenčan – 1928
n. — Slovenská krajina – 1932
Šejk. — Slovenská krajina – 1932
V. — Slovenská krajina – 1932
o. — Slovenská krajina – 1932

Odpověď

Vážený pane (…),

pokud jde o starší šifry českých a slovenských autorů, můžeme Vám doporučit k použití tyto slovníky:

Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře : (anagramů, kryptonymů, značek, jmen původních, přijatých, dvojitých, polatinštělých atd.) / zpracoval J. Vopravil. -- Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973
https://www.knihovny.cz/Record/mzk.MZK01-000080671

Slovník pseudonymov slovenských spisovateľov / [zostavil Štefan Hanakovič ; spracovali Michal Fedor, Štefan Hanakovič, Peter Liba, Jozef Špetko]. -- Martin : Matica slovenská, 1961
https://www.knihovny.cz/Record/mzk.MZK01-000293518