Shoda přívlastku s několikanásobným podmětem

Text dotazu

Dobrý den,

můžete mi, prosím, poradit, jak vyřešit shodu přívlastku s několikanásobným podmětem různých rodů? Uvedu příklad:

Základem dobového oděvu se rozumí varkoč (mužský rod) či kytlice (ženský rod) přepásan-??? opaskem.

Řídí se tato shoda obdobnými pravidly jako shoda přísudku a je tedy správně "přepásané"?

S pozdravem a díky
Ondřej Janča

Odpověď

Dobrý den,

domníváme se, že správně by mělo být po stránce gramatické přepásány. Tvar přepásané je v pořádku ale spíš v rovině hovorové.

Internetová jazyková příručka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR http://prirucka.ujc.cas.cz/ říká:

Konkurence jmenných a složených tvarů přídavných jmen, konkurence přídavných jmen a příčestí trpného Přídavná jména jako dojatý, nesený, upravený a další, která jsou odvozena z příčestí trpného, tedy z tvarů dojat, nesen, upraven, si v dnešní češtině konkurují. Konstrukce typu jsem dojatý (= sponové sloveso být + přídavné jméno) se výrazně prosazují na úkor konstrukcí s tvary příčestí trpného (jsem dojat = opisné pasivum). Významové rozdíly mezi oběma konstrukcemi se postupně stírají. Níže popsané způsoby jejich užívání mají charakter preferencí platných pro kultivovanou varietu češtiny, nikoli charakter striktních pravidel. Pro volbu konstrukce je nejdůležitějším činitelem to, zda chceme vyjádřit a) děj, b) jeho výsledek, popř. c) vlastnost.

Chceme-li vyjádřit děj, dáváme přednost opisnému pasivu, a to zejména v projevech psaných: Objednávky byly/jsou/budou vyřizovány postupně. Sazenice byly/jsou přesazovány a pravidelně přihnojovány. Hovorověji: vyřizované, přesazované, přihnojované.

Chceme-li vyjádřit výsledný stav (tj. stav jako výsledek předcházejícího děje), dáváme rovněž přednost opisnému pasivu, zejména v psaných projevech: Byt byl/je/bude zapečetěn. Jsem objednán na osmou hodinu k lékaři. Všechny programy byly/jsou/budou aktivovány. Hovorověji: zapečetěný, objednaný, aktivované.

Chceme-li vyjádřit stav chápaný jako vlastnost podmětu, užijeme jmenné konstrukce se sponou. Mezi následujícími dvojicemi vět je významový rozdíl: Včera byla místnost uzavřena (= v předešlých dnech byla otevřená) × Včera byla místnost uzavřená (= včera místnost nikdo neotvíral). — Včera byla jednání uzavřena (= včera jednání skončila, byla ukončena) × Včera byla jednání uzavřená (= včera se konala neveřejná jednání).

Přestože krátké (příčesťové) formy ustupují z užívání, a to i ze spisovného úzu, bylo by škoda, abychom se zcela vzdávali rozdílů mezi formami opisného pasiva a adjektivními tvary po sponě být, protože jsou schopny, byť v různé míře, vyjádřit rozdílné významy. Příklady uvedené výše to zřetelně dosvědčují.

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=420

1.1.2 V několikanásobném podmětu není jméno rodu mužského životného Není-li složkou podmětu jméno rodu muž. živ., v přísudku píšeme tvrdé -y: Hrad a celé město pod ním byly dědičným lénem knížete Spytihněva. Itálie a Česko se dohodly na mezinárodní spolupráci. Evropský parlament a Evropská rada hlasovaly o unijním rozpočtu. Česká televize a Český rozhlas byly oceněny za kulturní projekt...

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601

1.3.2 V několikanásobném podmětu není jméno rodu mužského životného V případě, že součástí několikanásobného podmětu není jméno rodu muž. živ., ale jméno rodu muž. neživ., ženského či středního, píšeme v přísudku -y: Lány polí, statek a dvě stodoly patřily sedláku Hradílkovi. Psací stroj, násadky a pera byly pokryty prachem...

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601

Několikanásobný podmět

Pokud je podmět složen z podstatných jmen různých rodů, rod mužský životný má přednost před ostatními rody, rod ženský a mužský neživotný mají přednost před rodem středním.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mluvnick%C3%A1_shoda

Pokud byste i po přečtení stránek, na které posíláme odkazy, měl nadále pochybnosti, obraťte se  přímo na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).