Shoda podmětu s přísudkem

Text dotazu

Dobrý den,
měla bych dotaz. V MF Dnes z 4.6.2013 je podtitul "Beroun,Praha,Kralupy,Ústí a další místa se obávaly nejhoršího". Je to tak gramaticky správně? Nemělo by tam být, že se "obávala"? A pokud ne, tak proč?

Odpověď

Dobrý den,

i my jsme se domnívali,  že by měl být použit tvar ...další místa se obávala nejhoršího. Se svým dotazem se ale budete muset obrátit nejspíš na Ústav pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/. Internetová jazyková příručka Jazykové poradny na stránkách tohoto ústavu vyjmenovává různé možnosti, které mohou nastat ve shodě přísudku a několikanásobného větného členu ( podmětu), viz níže:

http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=601

1.3 Několikanásobný podmět se skládá ze jmen v různém čísle

V případě, že součástí několikanásobného podmětu není jméno rodu mužského životného, ale jméno rodu mužského neživotného anebo ženského, píšeme v přísudku -y:

Lány polí, statek a dvě stodoly patřily sedláku Hradílkovi.

Psací stroj, násadky a pera byly pokryty prachem.

1.3.3 Podmětem jsou jména rodu středního, alespoň jedno v čísle jednotném

V případě, že podmět tvoří jména rodu středního a alespoň jedno je v čísle jednotném, v příčestí píšeme -y:

Housata a kotě se honily na dvorku.

Auta a jízdní kolo byly zaváty listím.

Skladiště i nářadí byly prodány za nízkou cenu.

Moře, pohoří, skaliska i celé pobřeží byly zaplaveny přívaly dešťů.

2.2 V několikanásobném podmětu není jméno rodu mužského životného

Není-li podstatné jméno rodu mužského životného složkou podmětu, ale jsou jím jména rodu mužského neživotného a/nebo ženského, mají „přednost“ před rodem středním – shoda se řídí jimi, v přísudku píšeme tvrdé -y:

Program večera zkritizovaly obecenstvo i odborná porota.

V novinách byly pochváleny města a jejich starostky.

Opraveny byly pobořená hradiště i tvrze.

Na jubilejním plese tančily prapodivná stvoření z pohádek i krásné tanečnice.

Shodu můžeme řídit i podle bližšího jména:

Program večera zkritizovalo obecenstvo i odborná porota.

V novinách byla pochválena města a jejich starostky.

Opravena byla pobořená hradiště i tvrze.

Na jubilejním plese tančila prapodivní stvoření z pohádek i krásné tanečnice.

Někdy by v několikanásobném podmětu docházelo k opakování podstatného jména, k němuž se vztahuje shodný přívlastek: Česká (strana) a německá strana se dohodly na spolupráci. V takových případech se první podstatné jméno obvykle vypouští. V případě, že podmětová jména jsou v jednotném čísle, je přípustná shoda dvojí (bez ohledu na pořadí podmětu a přísudku), přičemž tvar množného čísla chápeme jako základní:

Česká a německá strana přistoupily (i přistoupila) na návrh spolupráce.

Zahraniční a tuzemská firma zpracovaly (i zpracovala) podklady k fúzi.

Domácí i hostující mužstvo byly rády (i bylo rádo), že zápas skončil remízou.