Shakespearovy hry

Text dotazu

Vážení přátelé, prosím o laskovou kotrolu odpovědi
na otázku : Které Shakespearovy hry čerpají náměty z římských dějin a
Plutarchových životopisů slavných Řeků a Římaů? Moje odpověď je : Antonius a
Kleopatra, Coriolanus, Julius Caesar,Timon Athénský,Periklés,Cardenio,
Troilus a Kressida,Titus Andronicus, Sen noci svatojánské.

Odpověď

Dobrý den,

Zdeněk Stříbrný v knize "Dějiny anglické literatury" uvádí, že k nejčtenějším a nejčastěji užívaným Shakespearovým autorům patřili antický životopisec Plutarchos a ještě v daleko větší míře Raphael Holinshed, národní kronikář Velké Británie. Holinshedovy kroniky Anglie, Skotska a Irska poskytly Shakespearovy základní materiály nejen pro historické hry, ale také pro Makbetha a částečně i pro Krále Leara a Cymbelína, tedy celkem pro 13 her.

Přímo z Plutarcha vycházel Shakespeare u her Koriolanus, Julius Caesar a Antonius a Kleopatra. Starověké Řecko a Řím však inspirovaly Williama Shakespeara i v dalších hrách:

* Titus Andronicus - hra vychází ze skutečného antického námětu o římském vojevůdci Titovi, barbarské gótské královně Tamoře a jejím černém machiavelistickém milenci Aaronovi

* Troilus a Kressida - hra tematicky čerpá z legendárního desetiletého dobývání Tróje řeckými vojsky

* Timon Athénský - hra vychází ze starého řeckého mýtu, jehož prazákladem byl zřejmě skutečný Timon, který žil v Athénách v 5. století př.n.l. Podle "Knihy o Shakespearovi" byla námětem této tragedie nejen stará východní pohádka o derviši, který radí bohatému mladíku v Baghadu, aby vyzkoušel své přátele předstíráním chudoby, ale také příběh podivínského života Timonova, o němž se básník dočetl u Plutarcha.

* Perikles - námět pochází z pozdně starořeckého dobrodružného a erotického románu (asi z 3. stol. n.l.), titulní hrdina nemá nic společného s athénským státníkem Periklem

Ve hře Komedie omylů je možné poznat motivy z komedie Menaechmi římského dramatika Tita Maccia Plauta, ve veselohře Sen noci svatojánské se zase objevuje příběh o Pyramovi a Thisbe z Ovidiových Proměn. Ztracená hra Cardenio, kterou Shakespeare napsal společně s Johnem Fletcherem, měla cerventesovský námět.

Pokud byste měl další dotazy na toto téma, doporučovali bychom Vám obrátit se přímo na Divadelní ústav, který nabízí službu Infopult (http://www.divadlo.cz/infopult/verejnost.asp?infopult=1).

použitá literatura:

* STŘÍBRNÝ, Zdeněk. Dějiny anglické literatury. 1. [díl]. Praha : Academia, 1987. s. 169-213.

* LYNE, Charlotte. Shakespeare a jeho svět. Praha : Brána, 2009. s. 20, 110-111. ISBN 978-80-7243-420-6.

* VOČADLO, Otakar. Poznámky ... In SHAKESPEARE, William. Komedie. 2. [sv.], Sen noci Svatojanské, Kupec benátský, Jak se vám líbí, Zkrocení zlé ženy, Konec vše napraví, Večer Tříkrálový, Zimní pohádka. Prah a : SNKLHU, 1959.  s. 583, 585.

* MALÝ, Jakub. Shakespeare a jeho díla. V Praze : V kommissí u Fr. Řivnáče, 1873. s. 90-100.