seznam raněných v 1. světové válce

Text dotazu

Nevím, kde najdu seznam zraněných, místo jejich zranění a název jednotky, u které sloužili. Jde o mé předky.

Odpověď

Dobrý den,
tzv. "Seznam ztrát vydaný ... " najdete  v Digitální knihovně Kramerius Národní knihovny ČR (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24625946). K dispozici jsou tyto přehledy za roky 1914 (od 12.8.1914) - 1919 (do 14.2.1919).

Abecední rejstřík k „Seznamům ztrát vydaným …“ je také dostupný v Digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24665809).

"Seznam ztrát vydaný ..." i Abecední rejstřík k Seznamu jsou v Digitální knihovně Kramerius volně přístupné, pouze si na počítač musíte naistalovat DjVu plug-in, který je nezbytný pro prohlížení naskenovaných stránek. DjVu plug-in si můžete zdarma stáhnout na http://www.caminova.net/en/downloads/download.aspx?id=1.

Seznamy ztrát vycházely v různých intervalech – každý den, obden, 1x za cca 10 dnů. Pokud víte konkrétní období, kdy hledaný člověk padl, padl, můžete si nalistovat „Seznam ztrát“  nebo „Abecední seznam“ z příslušného období.

„Seznam ztrát“ (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24625946) i „Abecední seznam“ (http://kramerius.nkp.cz/kramerius/handle/ABA001/24665809) můžete také zkusit plnotextově prohledat. Naskenované stránky jsou zpravidla přečteny pomocí metody OCR. Na výše uvedených „základních“ stránkách obou periodik najdete v levém sloupci pole  pro zadání hledaného textu a zaškrtávací pole „hledat v aktuálním titulu“. Do vyhledávacího okna můžete zadat příjmení onoho člověka. Systém prohledá plné texty, které vznikly pomocí metody OCR a najde shody. Je však potřeba počítat s určitou chybovostí při tomto typu vyhledávání. Texty vzniklé pomocí OCR neprocházejí korekturou a vzhledem k poškozené předloze, nekvalitnímu tisku atd. nemusí být slovo vždy správně „přečteno“.

Velmi pěkně je obsah i práce se Seznamy popsaná na stránkách Vojenského historického ústavu, doporučujeme Vám podívat se na odkaz http://www.vhu.cz/kde-patrat-po-svych-predcich-padlych-zemrelych-nezvestnych-ranenych-ci-zajatych-v-prvni-svetove-valce/.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.06.2014 10:04

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu