Seznam periodik vydaných v roce 1968

Text dotazu

Dobrý den, rád bych získal ucelený přehled všech názvů periodik, které vycházely v roce 1968 na území Československa a seznam českých a slovenských nakladatelství a vydavatelství činných v témže roce. Existuje taková databáze? Pokud ano, prosím o radu, na koho se obrátit.

Odpověď

Relevantní elektronické zdroje k dané problematice dosud nejsou. Existují tištěné bibliografie a soupisy. A to:

1. K periodikům:

Pro česká periodika (rozumí se i moravské kraje):
Noviny a časopisy v českých krajích 1967-1969 / Zprac. František Jilemnický a František Pospíšil ; Red. [a předml.:] Karel Švehla. -- Praha : St. knihovna ČSR-Nár. knihovna, 1969. -- 285, [2] s. ; 8° /k dispozici v Referenčním centru NK/

Pro slovenská periodika:
Bibliografia časopisov a novín vychádzajúcich na Slovensku v roku 1968 / S použitím materiálov knižnice MS zost. Marta Janů. -- 1. vyd.. -- Martin :
Matica slovenská, 1968. -- 114 s. ; 8°
V NK jsou k dispozici pouze okolní roky, tj. do r. 1965 a r. 1969, viz naskenovaný katalog Katif: http://katif.nkp.cz/ - Generální katalog III \ A - ŽY \ BERI - BIBLIOGRAFIA \ č. 240-243

2. Soupis nakladatelství je problém, podařilo se nám najít publikace, které vydával Knižní velkoobchod a v nichž jsou uvedena nakladatelství a vydavatelství, nevíme ale jistě, zda všechna. Nicméně v tehdejší době byl počet nakladatelů značně omezený a budou tu určitě ta základní.

pro Čechy:

Co vyšlo 1968 : Přehled knižní produkce vydané českými nakladatelstvími v r.
1968 / Zprac. [kol.]. -- Praha : Knižní velkoobchod, [1969] (Kladno : SČT 31). -- 388, [3] s. ; 8°
Obálka: Miloš Gross -- 1400 výt. -- Z odd. bibliogr. a katalogizace obch. odboru -- Jmenné a náz. rejstříky -- Přehl. edic a oborových řad
* Knihy - seznamy knihkupecké
POZN.: v NK nutno objednat na lístek, sign. Nd 293/ r. 1968

pro Slovensko:

Katalóg knih vydaných slovenskými vydavateľstvami v roku 1969 / Zost. E.
Brániková. -- Bratislava : Slov. knižný veľkoobchod, [1969]. -- 225 s. ; 8°

Edičný plán slovenských vydavateľstiev na rok 1968. -- Bratislava : Slov.
knižný velkoobchod, 1967. -- 251 s. ; 4° + [23] volných l.
POZN.: obě publikace pouze v Národním konzervačním fondu - o návštěvě studovny je třeba se domluvit předem na informacích v Hale služeb NK, tel: 221 663 248.
Kromě toho od r. 1953 vycházela bibliografie článků v českých periodikách (Články v českých časopisech), kam byla excerpována základní periodika v poměrně širokém spektru. Každý ročník uvádí excerpované tituly, takže i tato infomace by jako přehled mohla posloužit. Podobně pro slovenská periodika.