Seznam českých vojáků bojujících pod Maxmiliánem I. v Mexiku 1864-67

Text dotazu

Dobrý den, pomáhám paní z USA hledat české předky a psala mi, že prý snad jeden z jejích předků bojoval v armádě Maxmiliána I. ve válce v Mexiku v letech 1864-67. Nic dalšího ale neví (máme pár tipů na jména), ani neví, jestli to vlastně je pravda - dal by se tedy někde (nejlépe na internetu) najít jmenný seznam českých vojáků z této války?
Díky předem za odpověď :)

Odpověď

Vážená paní (...),

bohužel Vás budu muset zklamat. Pokud je mi známo, nic takového v on-line verzi neexistuje a pravděpodobně bude nutno přistoupit k archivnímu prvovýzkumu. Musím Vám doporučit, abyste se obrátlily na naše kolegy v Rakousku, v Österreichisches Staatsarchivs - Kriegsarchiv (viz https://www.oesta.gv.at/ueber-uns/abteilungen/kriegsarchiv1.html, respektive v přehledu fondů viz https://www.archivinformationssystem.at/detail.aspx?ID=3205), kde by teoreticky mohlo něco být - např. seznamy vojáků, které převáželo c. a k. námořnictvo do Mexika.

Pokud si dobře pamatuji, tak kdysi jsem na webu (tuším na stránkách http://www.kuk-wehrmacht.de) seznam důstojnického sboru rakouského dobrovolnického sboru v Mexiku. Tento web je ale bohužel již nefunkční a nepodařilo se mi najít jeho archivní werzi ve webarchivu. Každopádně ale šlo jen o důstojníky a bez udání národnosti. S tou je to obecně v druhé polovině 19. století stále dost problematické, neboť je dost problematické, podle čeho ji určovat. Do Mexika se sice přihlásilo množství vojáků a důstojníků z Českých zemí, ale zda se považovali za Čechy, Němce, Rakušany, či jinou národnost velmi často není známo a není podle čeho to spolehlivě určit. Samotné příjmení sice může napovědět, jakého původu dotyčný byl, ale zda je možné jej brát jako "českého" vojáka je problematické Viz paměti Hornorakušana z Lince Richarda Kutschery na mexické tažení - https://www.ooegeschichte.at/media/migrated/bibliografiedb/hbl1966_1_2_86-111.pdf. Pan Kutschera byl dle jména zcela jistě českého původu, ale jak vidno identifikoval se jako Hornorakušan.

Použité zdroje

internet