Severské země Evropy

Text dotazu

Které země k nim patří a které patří do Skandinávie. Rozdíl z hlediska geografického. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

Skandinávské země vymezuje např. kniha " Politický systém skandinávských zemí" následovně:

"Pojmem skandinávské země se rozumí většinou státy nacházející se v severní části Evropy na Skandinávském poloostrovu. Jako synonymum se někdy používá i termín nordické země. Finský geolog W. Ramsay označil tuto část severní Evropy v roce 1898 pojmem Fennoskandie, který se však nezažil a byl vytlačen již uvedenými pojmy skandinávské nebo nordické země. Geografové považují geografický pojem Skandinávie za daleko širší než politologové a podle nich by se k němu kromě Švédska, Norska a Finska měly dále zahrnout Murmanská oblast na Kolském poloostrově, Karelská republika a malá část Ruské federace po řeku Něvu a dolní tok řeky Oněgy. Naopak Dánsko by do tohoto geografického vymezení Skandinávie již nepatřilo, protože se nachází víceméně na evropském kontinentě, se kterým ho spojují geografické a přírodní podmínky.

Z pohledu historického a politického vývoje této části Evropy pojem Skandinávie zahrnuje již zmíněné země Švédsko a Norsko, automaticky se připojuje Dánsko, Grónsko a Island, přičemž určité pochybnosti bychom mohli mít při zařazení Finska, které se nejen kulturně a etnicky liší od výše jmenovaných zemí, ale i historicky, zejména ve dvou posledních stoletích, je více svázáno spíše s historií a politickým vývojem svého východního souseda, dřívějšího carského Ruska, později Sovětského svazu."

(Zdroj: FIALA, Vlastimil, 2001, s. 9)

"Mezi státy Severní Evropy patří Norsko, Švédsko a Finsko ležící na Skandinávském poloostrově, ostrovní stát Island, Dánsko ležící na Jutském poloostrově a tři tzv. pobaltské republiky: Litva, Lotyšsko a Estonsko. Všechny země se vyznačují malou lidnatostí, nízkou hustotou zalidnění a koncentrací obyvatel při pobřeží a v údolích vodních toků."

(Zdroj: VYSOUDIL, Miroslav, [2009?]. s. 191)

Nordic countries: https://en.wikipedia.org/wiki/Nordic_countries

https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-Scandinavian-and-Nordic-countries

Použité zdroje:

KRÁL, Václav. Fyzická geografie Evropy. Vyd. 1. Praha: Academia, 1999. 348 s. ISBN 80-200-0684-2.

VYSOUDIL, Miroslav, FŇUKAL, Miloš a SMOLOVÁ, Irena. Zeměpis pro každého. Olomouc: Rubico, [2009?]. 252 s. ISBN 978-80-7346-099-0.