Sestřelené letecké stroje za druhé světové války

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, zda-li by se dal zjistit přibližný počet sestřelených letadel za druhé sv. války na obou bojujících stranách. Tím myslím počet. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, předem bychom se rádi omluvili za zpoždění odpovědi způsobené nefunkčností počítače, na kterém emailová pošta služby Ptejte se knihovny funguje.

Statistiku celkových počtů sestřelených letadel se nám nepodařilo nalézt. Doporučujeme Vám obrátit se na knihovnu Vojenského historického ústavu, jejíž fondy jsou zaměřeny převážně na vojenskou historii, http://www.vhu.cz/cs/stranka/knihovna/.

Pro ilustraci zasíláme několik nalezených údajů a také internetové odkazy :

Mezi úspěchy československých bojovníků v rámci RAF patří mimo jiné 365 sestřelených (či silně poškozených) nepřátelských letadel, dále pak 6 sestřelených raket V1. K tomu je ovšem nutno přičíst velké množství průmyslových, zbrojních a podobných objektů, které byly (často úspěšným) cílem bombardování 311. bombardovací perutě.
Na druhé straně zde figuruje 531 příslušníků československého letectva, kteří během války ztratili život.

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_perut%C4%9B_v_RAF#Boje_a_ztr.C3.A1ty
http://druha.svetova.cz/clanky/letecka-valka/luftwaffe/
http://www.valka.cz/clanek_1009.html.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

07.10.2009 17:49

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu