sestavení rodokmenu

Text dotazu

Prosím o informaci, kde najít základní informace o původu českých rodů a jak sestavovat rodokmen. Konkrétně jde o rod Kryštůfek (někdy byli do matrik chybně zapsáni jako Krištůfek), pochází z Humpolce a okolí, byli to sedláci a obchodníci s látkami.

Odpověď

Dobry den,

radu o sestavovani rodokmenu by Vam odborne poskytla Ceska genealogicka a heraldicka spolecnost http://www.genealogie.cz/kontakt.htm.
Zacit by mel asi clovek v rodine a u pribuznych. Projit vsechny dostupne dokumenty (rodne listy, oddaci listy, parte, ruzne pracovni knizky, vojenske knizky, skolni vysvedceni apod.), ktere jsou v rodine nebo v rodinach pribuznych. Hlavnim zdrojem jsou matriky na obecnich uradech, ( ve Vasem pripade je to asi Humpolec). V mnoha obcich existovaly i mistni kroniky, ktere lze take vyuzit jako pramen. Dalsim pramenem je oblastni archiv, nektere udaje lze mnohdy nalezt i na nahrobnich kamenech na hrbitovech.
Pokud se vystytl ve Vasem rode treba nejaky pismak, je nadeje, ze vydal knihu, ve ktere by mohl byt tez cenny biograficky udaj. Spisovatele, maliri a hudebnici by mohli byt obsazeni v biografickych slovnicich. Sestavovat rodokmen je prace velmi zajimava, casove narocna, mnohdy az detektivni.