Seminární práce

Text dotazu

Dobrý den, na seminární práci jsem dostala téma diabetes mellitus I. typu v každodenním životě dítěte. Mohli byste mi prosím poradit nějaké zdroje týkající se této problematiky? Celkem máme mít 7 zdrojů a alespoň 3 z nich by měli být recenzované. Můžu se tedy zeptat, jak takový recenzovaný zdroj vypadá?

Mockrát děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

jako recenzovaný časopis (v angličtě se používá termín peer-reviewed journal nebo refereed journal) se označuje odborná periodická publikace, která prošla před vydáním recenzním řízením. To znamená, že po přijetí do redakce recenzenti nezávisle na sobě vypracovali k jednotlivým článkům odborné posudky, na jejichž základě autoři upravili své články do konečné zveřejněné podoby (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=000013826&local_base=KTD).

Pro vyhledání českých článků na téma diabetes mellitus 1. typu u dětí bychom Vám doporučili využít zejména databázi Bibliographia medica Čechoslovaca, BMČ (http://www.medvik.cz/bmc/, https://nlk.cz/zdroje/bibliographia-medica-cechoslovaca/), která se v českém prostředí zaměřuje na literaturu z oblasti lékařství.

V BMČ je pro popis tématu článků používán tezaurus MESH, najdete tam i pojem diabetes mellitus 1. typu (http://www.medvik.cz/link/D003922). Pokud pak kliknete v levém sloupci na slovo "vše", zobrazí se Vám v tutot chvíli 2190 záznamů k DM 1. typu  (http://www.medvik.cz/bmc/searchcl.do?agid=557955&btype=256).

Dotaz můžete zadat i přímo do vyhledávání (např. diabetes mellitus AND (děti OR dítě OR dětsk*)). Pomocí údajů v levém a pravém menu pak lze výsledky zpřesňovat - např. podle jazyka dokumentu, období vydání atd.

Informace o tom, zda článek pochází z recenzovaného periodika, přímo v záznamu v BMČ nenajdete. Na stránkách http://www.vyzkum.cz/FrontClanek.aspx?idsekce=495942 je však volně dostupný seznam recenzovaných neimpaktovaných časopisů vydávaných v ČR. Uvedena je mezi nimi i řada titulů z oblasti medicíny. Budete tak jen muset zkontrolovat, zda se vybrané články (respektive periodika, v nichž jednotlivé články vyšly), nacházejí na tomto seznamu. Případně se také můžete podívat přímo na stránky jednotlivých periodik. Informaci, zda jde o recenzovaný titul zde bývá zpravidla uveden.

Na stránkách Národní lékařské knihovny (http://www.nlk.cz) najdete vyhledávací pole, jehož prostřednictvím můžete prohledávat i Summon, databázi obsahující online zdroje a plné texty. Zde je potřeba dotaz zadat v angličtině vzhledem k tomu, že do Summonu jsou zapojené především zahraniční zdroje. Výsledky dotazu opět můžete pomocí levého sloupce zpřesnit. Je zde i volba "pouze recenzované". Plné texty článků pro Vás nemusí být vždy dostupné - záleží na tom, zda jde o volný zdroj či zda máte průkaz NLK, nicméně základní údaje o článku jsou  zde volně k dispozici.

Obor

Lékařství

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

20.12.2016 14:38

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu