Sekundární literatura k J. M. Langerovi a M. Buberovi

Text dotazu

Dobrý den,
snažím se již nějakou dobu dohledat sekundární literaturu k dílu Devět bran J. M. Langera a Chasidským vyprávěním Martina Bubera ke komparativní práci určenou katedře religionistiky, ale s přesahem do literární oblasti.

Tedy, abych byla konkrétnější - literaturu věnující se židovství / chasidismu jako takovému vlastním, načítám a mám; ale zajímaly by mě též literárněvědné studie / případně odborné recenze, vztahující se k výše uvedeným dílům; nemám "při ruce" nic jiného než předmluvy a studie uvedené přímo v knihách.

Mockrát děkuji za pomoc

Odpověď

Dobrý den,

něco jsme našli. Jedná se o tyto knihy:

MIKULÁŠEK, Alexej a kol. Literatura s hvězdou Davidovou: slovníková příručka k dějinám česko-židovských a česko-židovsko-německých literárních vztahů 19. a 20. století. 1. vyd. Praha: Votobia, 1998-2002. 2 sv. (450; 309 s.). Velká řada. ISBN 80-7220-019-4.

 V 1. dílu je na stranách 220-224 medailon věnovaný Jiřímu Langerovi.

Kosák, Michal: Jiří Langer - ousiderova cesta za jinými světy. Str. 38 - 43. V:PAVLÁT, Leo, ed. Českožidovští spisovatelé v literatuře 20. století: sborník přednášek z cyklu uvedeného ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze od září 1999 do června 2000. V Praze: Židovské muzeum, C2000. 119 s., 16 obr. příl. ISBN 80-85608-36-7.

BROD, Max. Pražský kruh. Překlad Michaela Jacobsenová a Ivana Führmann Vízdalová. 1. vyd. Praha: Akropolis, 1993. 190 s. Premiéra; Sv. 6. ISBN 80-85770-03-2.

Několik poznámek věnovaných o Jiřímu Langerovi.

TRÁVNÍČEK, Jiří. Příběh je mrtev?: schizmata a dilemata moderní prózy. Vyd. 1. Brno: Host, 2003. 300 s. Teoretická knihovna; sv. 7. ISBN 80-7294-079-1.

Na str. 229 - 232 je srovnání jednoho chasidského příběhu jakou  podobu má u Martina Bubera, Jiřího Mordechaje Langera a Ellie Wiesel.

HODROVÁ, Daniela. Místa s tajemstvím: (kapitoly z literární topologie). Vyd. 1. Praha: KLP, 1994. 211 s., [12] s. obr. příl. ISBN 80-85917-03-3. Str. 113 a 192, věnované Devíti branám Jiřího Langra.

Vlková, Eva. Jiří Langer - pokus o monografii. Diplomová práce. Karlova Univerzita v Praze. Pedagogická fakulta. Katedra českého jazyka a literatury. Práce je volně dostupná k nahlédnutí.

Obsahuje část věnovanou Devíti branám, dobové recepci. Na konci je samozřejmě seznam použité literatury.

Články a recenze:

Věnované Martinu Buberovi:

BERÁNEK, Josef. Když Buber vypráví o chasidech. Katolický týdeník, 2003, 14(4), s. 8. ISSN 0862-5557.

REJCHRTOVÁ, Noemi. Martin Buber, Chasidská vyprávění. Folia Historica Bohemica, 1990, 14, s. 521-522. ISSN 0231-7494.

VYBÍRAL, Jan. [Chasidská vyprávění. Temnota Boží]. Teologie & společnost, 2003, 1(IX)(1), s. 44-45. ISSN 1214-0740.

Jiří Langer:

RULF, Jiří. Brány jinam. Lidové noviny, 1991, 4. Nedělní Lidové noviny [příloha], s. 7. ISSN 0862-5921.

ŠLAJCHRT, Viktor. Jiří Langer Devět bran (chasidů tajemství): Próza. Mladá fronta Dnes, 1991, 2, s. 4. ISSN 1210-1168.

MATOUŠOVÁ, Radana. Rabi, nad kterým se usmívalo nebe. Tvar, 1992, 3(3), s. 14. ISSN 0862-657X. Dostupné také z: http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=Tvar/3.1992/3.

Pak ještě můžete zkusit nahlédnout do literárně vědných knih věnovaných vyprávění:

https://is.cuni.cz/studium/predmety/index.php?do=predmet&kod=ABO500279

Výše máte sylabus předmětu věnovaného vyprávění v literatuře. Je tam doporučená literatura, která Vám sloužit jako teoretické zaštítění.

Případně můžete zkusit nahlédnout do katalogů knihoven Husitské a Evangelické teologické fakulty.

K těm se dostanete přes Centrální katalog Univerzity Karlovy, ale ten asi znáte

https://ckis.cuni.cz/F/Q6MHH6DRXDMTLTYM4NRRE65E68LPADAACDAB6F6TNN69L26VFC-49545?RN=712794269&pds_handle=GUEST

Další možný zdroj může být knihovna Ústavu pro českou literaturu.

https://www.ucl.cas.cz/cs/knihovna/elektronicky-katalog

Ještě se můžete zkusit podívat do databáze Českých článků ANL

https://aleph.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=anl

Tam určitě další články naleznete.