Sekundární literatura - Josef Kainar: Nové mýty

Text dotazu

Dobrý den,

obracím se na Vás s pomocí při hledání sekundární literatury ke sbírce
Josefa Kainara Nové mýty. Které publikace či články se o ní zmiňují?

Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

jako sekundární literaturu ke sbírce Josefa Kainara Nové mýty můžete využít například následující výbory z díla, jedná se o komentované vydání a vydání se studiemi:

* Básně / Josef Kainar ; [ediční příprava a komentář Petr Šrámek]. -- Praha

: Nakladatelství Lidové noviny, 2007. -- 334 s. ; 18 cm. ISBN

Obsahuje: Osudy -- Nové mýty -- Lazar a píseň -- Moje blues

* česká poezie * výbory * komentovaná vydání

* Příběhy, osudy a mýty : verše / Josef Kainar ; vybral a doslov naps. Miloš Pohorský ; typografie Rostislav Vaněk. -- 1. vyd. souboru. -- Praha :

Československý spisovatel, 1987 (Vimperk : Stráž). -- 444 s. ; 17 cm. -- (Vybrané spisy / J. Kainar ; Sv. 1)

Obsahuje: Tulák spí na louce -- Dvůr a jiné verše -- Příběhy a menší básně

-- Osudy -- Nové mýty

* Kainar, Josef (básník čes., 1917-1971) - dílo - studie

* Kainar, Josef (básník čes., 1917-1971) - dílo - výbory

Další prameny můžete nalézt také v personálních bibliografiích Josefa

Kainara:

* Josef Kainar : 29.6.1917-16.11.1971 : medailónek a bibliogr. knižní tvorby. Brno : Knihovna Jiřího Mahena, 1977. 24, [2] s. ; 8°

* Kainar, Josef (1917-1971 básník čes.) - život a dílo - stati a bibliografie

* Josef Kainar : Bibliogr. k nedožitým 60. narozeninám / Připravil [kol.].

Ostrava : Knihovna města Ostravy, 1977. 9 s. ; 4°. (Bibliografie Knihovny města Ostravy ; Čís. 2/1977)

* Kainar, Josef(1917-1971 básník čes.) - život a dílo - stati a bibliografie

V publikacích týkajících se jeho života a tvorby:

* BLAHYNKA, Milan. Člověk Kainar. Ostrava: Profil, 1983 (Čes. Těšín: Tisk 3). 222 s. : [32] s. fot. ; 21 cm.

* Kainar, Josef, 1917-1971

* Kainar, Josef (básník čes., *1917) - život a dílo - monografie

* HŮRKOVÁ-NOVOTNÁ, Jiřina. Poézie, jak jsi krásná : (o tvorbě Josefa Kainara). Praha : IPOS-ARTAMA ; Prostějov : Duha, 1996. 39 s. ; 21 cm. ISBN 80-7068-059-8.

* Kainar, Josef, 1917-1971 * česká poezie -- 1939-1989 * jazyková analýza

Dále zejména v odborných článcích a studiích, nepostradatelným zdrojem je v tomto směru Bibliografie české literární vědy (částečně přístupná také elektronicky na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR - http://isis.ucl.cas.cz/db.jsp), v části Bibliografie české literární vědy (od r. 1961), http://isis.ucl.cas.cz/?form=biblio, jsme nalezli tyto články:

* Nový mýtus, staré rituály / Leszek Engelking ; přeložil Jan Linka.

Rubrika: Studie. In: Česká literatura. ISSN 0009-0468. Roč. 53, č. 3 (2005), s. 361-375.

* Kainar, Josef, 1917-1971. Stříhali dohola malého chlapečka * literárněvědné rozbory

* HOLÝ, Jiří. Josef Kainar, Nové mýty. In: Česká literatura 1945-1970. - Praha 1992. - S.23-31

-> Nové mýty. [sbírka básní] / Josef Kainar. - 1946

[Interpretační studie.]

* Rok 1947 : Česká literatura, kultura a společnost v období 1945-1948 / Ediční poznámku (s. 393) napsal Petr Hruška. 1. vyd. - Praha : Ústav pro českou literaturu AV ČR, 1998. - 407 s.

Obsahuje mj. studii "Kainarovy Nové mýty a Osudy : Jejich dobová kritická reflexe" od Jiřího Svobody, s. 321-329.

* TRÁVNÍČEK, Jiří. "To." : (Kainarovské přípodotky.). In: Zdeňku Pešatovi k šedesátinám. - Praha 1988. - Nestr.

-> / Josef Kainar [Rozbor básně Stříhali dohola malého chlapečka ze

-> sbírky

Nové mýty.]

* VŠETIČKA, František. Kainarova absolutně skutečná báseň. In: Zlatý máj. - Roč. 25, č. 8 (říjen). - 1981. - S.480-484

-> Nové mýty. [sbírka básní] / Josef Kainar [Rozbor jedné z básní sbírky

-> -

Stříhali dohola malého chlapečka.]

* K české literatuře 1945-1948. : Sborník materiálů z vědecké konference 34.

Bezručovy Opavy (17.-18.9.1991) s dodatkem Jiřího Trávníčka Poezie období 1945-1948.

Brno, Guide (pro ÚČSL ČSAV v Brně) 1992. - 162 s.

Obsahuje: Málková Iva, Kainar - Kolář (s.93-96) - [Kainar Josef, Nové mýty (1945); Kolář Jiří, Sedm kantát (1946)].

* SVOBODA, Jiří. Z obzoru tvorby : Kapitoly z české literatury / Jiří Svoboda ; Rejstřík sestavil Karel Blaschke 1. vyd. - Ostrava ; Šenov u Ostravy : Ostravská univerzita ; Tilia, 1998. -

198 s. - (Universum ; sv. 2)

Vydala Ostravská univerzita v nakladatelství Tilia.

Obsahuje: Kainar před osudovou křižovatkou (Nové mýty a Osudy)

* Existencialismus v české literatuře. In: Česká literatura. - Roč. 51, č. 6 (prosinec), s. 707-751. - 2003.

-> Elegie [sbírka básní] / Jiří Orten # Nové mýty [sbírka básní] / Josef

Kainar # Úkryt [novela] / Egon Hostovský

-> Kamil Bednář ; Skupina 42 ; Jindřich Chalupecký ; Jan Grossman ;

-> Václav

Černý ; Albert Camus ; Jean-Paul Sartre ; Jan Čep ; Milan Kundera ; Jáchym Topol ; Václav Kahuda

Pro období od r. 1945 do r. 1961 (Nové mýty byly poprvé vydány r. 1946) je nutné využít tištěnou bibliografii Jaroslava Kunce Česká literární bibliografie 1945-1963: (soupis článků, statí a kritik z knižních publ. a periodického tisku let 1945-1963 o dílech soudobých čes. spis.). Podrobný záznam bibliografie naleznete například v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (http://sigma.nkp.cz/cze/nkc), včetně informací o možnosti výpůjčky v naší knihovně (ikona Exempláře).

Rozsáhlá studie o Kainarově díle je obsažena také ve sborníku s názvem Jak číst poezii (z r. 1969), digitalizovaný text na stránkách Ústavu pro českou literaturu AV ČR -

http://www.ucl.cas.cz/edicee/data/sborniky/1969/JCP/7.pdf.

V neposlední řadě Vám také můžeme doporučit Lexikon české literatury, který nabízí obsáhlá životopisná data autorů, přehled jejich děl a také sekundární

literaturu:

* Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce / redigoval Vladimír Forst ... [et al.]. Praha: Academia, 1985-2008. 7 sv. ; 24 cm.

Podobně jako např. Slovník české literatury -

http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=1042