Sedmipočetníci

Text dotazu

Dobrý den, mám dotaz stran žáky sv. Cyrila a Metoděje, v literatuře jsem mezi tzv. sedmipočetníky viděl výčet: Gorazd, Kliment, Naum, Angelar, Sáva a Laurentius, což by úplně nesedělo. Jinde jsem našel výčet bez Gorazda, jinde zase informaci, že Sáva a Laurentius je jedna osoba. Chci se zeptat, jak to tedy je a pokud je Sáva a Laurentius tatáž osoba, pak jaký zdroj to uvádí. Díky.

Odpověď

Dobrý den,

pošli jsme mnoho titulů a došli jsme ke stejnému závěru jako Vy – literatura v otázce tzv. svatých Sedmipočetníků není jednotná. Část jmenuje jako Sedmipočetníky Cyrila, Metoděje, Klimenta, Gorazda, Nauma, Angelara a Sávu. Druhá část pak mezi Sedmipočetníky nezahrnuje Cyrila a přidává Vavřince (Laurentius).

Pokud se zaměříme na ikonografické prameny, tak malba na stěně kláštera sv. Nauma, který se nachází na břehu jezera Orchid v jihozápadní Makedonii, zobrazuje sedm postav a nad nimi jsou napsána jména Naum, Kliment, Sáva, Metoděj, Angelár, Cyril a Gorazd.

Kniha Svätí slovanskí sedmopočetníci uvádí, že z velkého počtu cyrilometodějských učedníků literatura zmiňuje zejména: Gorazda, Klimenta, Nauma, Angelára, Sávu, Vavřince a Konstantina Preslavského, dále Ignáce, Lva, Joakima, Lazara, Simona a Dragaise.

Nakonec kniha Cyril a Metoděj: mezi Konstantinopolí a Římem do naší otázky přináší trochu světla, neboť se v ní dozvídáme, že tradice svatých Sedmipočetníků (Cyril, Metoděj, Kliment, Gorazd, Naum, Angelar a Sáva) vznikla v Bulharsku až v průběhu středověku a písemně je doložena až v 18. století.

Přesnou odpověď na otázku, kdo patří a kdo nepatří mezi svaté Sedmipočetníky, tedy nejsme s to poskytnout. Spíše tedy jde o jakýsi literární úzus či preferenci autorů publikací, k jakým zdrojům se přikloní, neboť žáků Cyrila a Metoděje byly zhruba dvě stovky, jak se dočteme v literatuře.

Zdroje:

ŠKOVIERA, Andrej. Svätí slovanskí sedmopočetníci. 1. vyd. Bratislava: Slovenský komitét slavistov, 2010. 247 s. ISBN 978-80-89489-02-2.

VAVŘÍNEK, Vladimír. Cyril a Metoděj: mezi Konstantinopolí a Římem. Druhé rozšířené vydání. V Praze: Vyšehrad, 2023. 395 stran, ISBN 978-80-7601-810-5

MORAVIA MAGNA. Společnost pro kulturu, historii a umění. Online. Dostupné z:  http://www.moraviamagna.cz/rejstrik/r_S.htm. [cit. 2024-04-18].

Jména Kontantin, Metoděj, Kliment, Gorazd, Naum, Angelár, Sáva najdete v následujících publikacích:

JIREČEK, Konstantin. Dějiny národa bulharského. V Praze: B. Tempský, 1876, s. 384.

PAVLÍK, Matěj, WIMMER, Roman. Cyril a Metoděj: apoštolové Slovanů. Praha: Český národní fond kultury, 2013, s. 93. ISBN 978-80-905015-1-5.

RIEGER, František Ladislav a Jakub MALÝ. Slovník naučný.. V Praze: I.L. Kober, 1870, s. 213.

RULÍŠEK, Hynek. České nebe: slovník českých patronů. Hluboká nad Vltavou: Alšova jihočeská galerie, 1993, s. [18]. ISBN 80-900633-8-1.

BARTŮNĚK, Václav a Katolická církev. Soluňští bratři: 1100 let od příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Moravu : Sborník. Praha: Ústřední církevní nakladatelství, 1962, s. 51-52.

Sáva a Vavřinec nebo Sáva a Laurentius jsou zmíněny v následujících knihách:

HALABALA, Metoděj. Svatí Cyrill a Method věrozvěstci, učitelé i apoštolé slovanští: životopisný nástin podává Method Halabala na památku pouti a slavnosti jubilejní na Velehradě léta Páně 1885. V Brně: Tiskem a nákladem Papežské knihtiskárny benediktinů rajhradských, 1885, s. 58.

HAVLÍK, Lubomír Emil. Velká Morava a středoevropští Slované: Velikaja Moravija i slavjane Srednej Jevropy = Great Moravia and the Slavs of Central Europe. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1964, s. 432.

HRNČÍŘ, František. Dějiny Srbska, Bulharska a Černé Hory. V Nymburce: Fr. Hrnčíř, 1908, s. 83. Dostupné také z: https://ndk.cz/uuid/uuid:ecddb3a3-0201-45db-8891-a0df25c6eaf0

PŘIKRYL, František. Sv. Kliment u Osvětiman. Brno: F. Přikryl, 1890, s. 45.

Svatý Prokop, Čechy a střední Evropa (2003 : Benešov, Česko), Petr SOMMER a Centrum medievistických studií Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze. Benešov - Sázava 24.-26. September 2003. Praha: Filosofia, 2005, s. 282. ISBN 80-7007-218-0.

Jako totožnou osobu Sáva=Laurentius uvádí:

DOBROVSKÝ, Josef. Cyril a Metod, apoštolové slovanští. V Praze: Komise pro vydávání spisů Josefa Dobrovského při Královské české společnosti nauk, 1948, s. 222.